Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добрите постижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Обект на разглеждане са представленията, създадени от 1 април 2022 година до 31 март тази година.
Над 130 са спектаклите, които 11-членното жури от Театър "Българска армия" е изгледало и обсъдило тази година, за да избере по трима номинирани във всяка от 11-те категории.
Ето и някои от номинираните:
За водеща женска роля си съперничат Елена Телбис, Лилия Маравиля и Светлана Янчева, а за водеща мъжка роля конкуренцията е между Бойко Кръстанов, Владимир Пенев и Йордан Ръсин.
В новата категория "Моноспектакъл", която беше учредена миналата година, наградата ще си оспорват "Виктория" на Йордан Славейков, с участието на Деница Даринова, "Неведение" на актрисата Албена Ставрева и "Старецът и морето" по Хемингуей на актьора Красимир Ранков.
В категорията режисура са номинирани Александър Морфов, Крис Шарков и Марий Росен, а техните спектакли – съответно "Антигона" в Плевенския театър "Иван Радоев”, "Частици жена" в Народния театър "Иван Вазов” и "Дишай" в Театралната работилница "Сфумато”, са конкуренти за наградата за най-добро представление.
Ето и пълен списък с номинациите за тазгодишните награди "Аскеер"
Кой от номинираните ще получи награда, ще стане ясно на 24 май, когато по традиция се провежда церемонията в Театър "Българска армия". Отсега са известни единствено носителите на "Аскеер" в специалните категории:
Тази година с почетен "Аскеер" е удостоена актрисата Елена Райнова.
Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на сценографа проф. Светослав Кокалов.
Така за първи път в историята на "Аскеер"-ите сценограф ще бъде удостоен с престижното отличие.
Церемонията за връчване на 32-рите награди "Аскеер" ще премине под мотото "Денят на големите учители" и ще бъде посветена на 200-годишнината от рождението на Найден Геров – виден просветен деец и създател на българското образование по европейски модел чрез основаването на едни от първите класни училища в България.
Сценарист и режисьор на церемонията по награждаването е Борис Радев, сценограф – Нина Пашова, музиката е на Добрин Векилов - Дони.
В "Артефир" излъчихме документален запис от пресконференцията на Фондация "Академия "Аскеер” с участието на Георги Къркеланов – председател на Фондация "Академия "Аскеер”, Мирослав Пашов – директор на Театър "Българска армия", режисьора Борис Радев и проф. Светослав Кокалов, както и коментар на номинациите, който направи за "Артефир" Георги Къркеланов.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Снимки – Фондация "Академия "Аскеер"
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg