Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгени Серафимов

"Угар" – да уловиш хармония между човека и земята

Това е концептуална изложба, която е вдъхновена от земеделието.

10
Евгени Серафимов
Снимка: БТА

Евгени Серафимов показа картините от концептуалния си проект "УГАР" в Художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил. Изложбата е подредена в незавършената част на галерията, която през последните години се превърна в предпочитано арт-пространство за различни творци.


Името на изложбата е "Угар" е архаична дума
, която представлява интересен начин да се изоре земята и да се остави да почива за една година, за да си върне естествения ритъм, преди отново да бъде засята, разказа художникът.

"Това е концептуална изложба, която е вдъхновена от земеделието и най-вече от ония земеделски думи, които са се превърнали в архаични за нас съвременните хора. Не защото са съществували много отдавна, а защото ние сме оставили земята", посочва Евгени Серафимов.

Връщане в оня свят на хармония между човека и земята, карат твореца да създаде поредица от авангардни творби.

"Земеделието е като изкуството - оранта, копането, поливането, съденето и косенето. Явно, защото съм художник на мен през цялото време ми се редяха картини. И се появиха 25 думи в сърцето и в тефтера ми", споделя художникът. 

И допълва, че "угар" не е само разорана земя, а се оказва като философия. Онези преди нас, когато са усещали, че земята губи плодородие и е твърде много е експлоатирана  са я разоравали и не са я засявали. Оставяли са я в нея да поникнат естествени цветя. Да се развие времето и да се върне нейното плодородие до три години.

Това е изложба послание, която се взира в земните структури, за завръщане в света където, създадените от пръст разбират ритъма на земята. "Угар", "Синор", "Межда", "Харман" и "Чернозем" са само фрагменти, които изграждат приказен свят и разказ за дом, род, памет и природа.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
 Снимки - БТА, ФБ - Радио Стримоника
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20