Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е различно училището в село Царев брод?

Основно училище “Св.св. Кирил и Методий“ в село Царев брод, община Шумен.
Снимка: ФБ - основно училище “Св.св. Кирил и Методий“

През последните няколко години едно действащо училище се е превърнало почти в туристическа атракция. Хора от близо и далеч се отбиват в основно училище "Св.св. Кирил и Методий" в село Царев брод, община Шумен. То има статут на средищно училище. Сградата на учебното заведение разполага с 120 пана и рисунки, стенописи и картини.

Как се придобиват знания получени от сърце и как се възпитават децата в човечност и мисъл за бъдещото? Отговори на тези въпроси в "Нашият ден" дава Тихомир Трифонов, директор на училището.

"През годините ние сме сменяли логото на училището. Първо беше "Училище за всички“, след това беше "Не искаме сиво, искаме да е красиво", и през последните 10 години се ориентирахме към "Различното училище", посочва той.

Тихомир Трифонов споделя, че през годините "различното училище" има изградено отлично сътрудничество с единствения женски католически манастир "Пресвето сърце Исусово" , който се намира в селото и принадлежи на сестрите – бенедиктинки  в България. Ето защо сестри от Бразилия, Кения, Филипините са преподавали английски език на първокласниците.

"Вече 24 години, заедно с тях организираме летен лагер в четири смени през месец юли. Той се провежда в манастира, като в два от петте дена организираме екскурзии за нашите ученици", казва директорът на училището.

Една от атракциите с която училището в Царев брод става известно през 2008 г. е боксова круша, която е разположена в близост до учителската стая, а на табло до нея са окачени снимките на всички учители. Разбира се, има и боксови ръкавици. Всички желаещи могат да разпуснат, като отделят време за няколко удара по боксовата круша. 

Тихомир Трифонов вече 29 години е директор на училището, в което учениците са от 12 населени места. Те са с различен етнос, различна и семейна култура. 

Чуйте подробности в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05

Награди за предприемачество: Кои са новите герои на България?

Българската предприемаческа асоциация организира първото издание на "Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи" на 11 ноември тази година. Целта на събитието е всяка година да отличава човек от екосистемата на стартъпите на база успеха, който е постигнал, и влиянието, което има за развитието на предприемаческата среда и..

обновено на 08.08.24 в 10:34