Някъде около 15 години по-късно отново четем Зайците на Виргиния Захариева. Прибрала на едно добро място всички написани от нея истории, които от немалко време са познати като "9 зайци", авторката пак разхожда читатели из вътрешната си география, където разказът се движи свободно като звук, за който няма граници и препятствия. Американската библиотечна асоциация включи обичания от мнозина роман в списъка си със значими книги, а сега той излиза и в ново, допълнено издание. То е направено по американската редакция на книгата, в която са разработени по-пълно мъжките образи, но все така се носи като чиста вибрация, която откликва на света.
Наративът започва уж класически, но само за да се разкаже по начина, по който скачат емоциите и мисълта у човека. Романът е хибриден, в него има елементи на дневник, мемоари, поезия и публицистика и ни движи във времето. Той разказва историята на едно момиченце на 6 и една жена на 46 години. В началото Манда, за която четем с притаен дъх и любопитство, расте в сърцето на социализма – през 60-те и с тираничната си баба. Във втората част – 40 години по-късно, същото дете е вече жена, която живее в годините на демокрацията.
По думи на Марин Бодаков в "9 зайци" има много страх, гняв, смях, секс и преди всичко много жива и свободна литература, а по тези на литературните критици – Виргиния Захариева е един от талантливите представители в същата тази съвременна българска литература.
Книгата ѝ ни показва падането и ставането, преодоляването на кризите и настъпването на щастливия живот, за да ни припомни, че удоволствието е нещо, което носим в себе си през целия си житейски път. Отключваме го обаче, когато изберем да се вгледаме навътре в собственото си тяло.
Детството е онова, което до голяма степен ни формира като пораснали личности и ако изберем да разглеждаме авторитетите, с които то ни среща, в по-широк аспект, ще разберем, че имаме едно голямо предимство, смята Виргиния Захариева – всъщност именно "ние можем да притежаваме нашето минало, защото можем да сменяме отношението си към него". Така ще ни е и някак по-просторно вътре, тъй като узряването – казва още тя – е да имаш повече пространство в себе си за чувстване и интерпретации.
Какво за "9 зайци", малката рецептурна книжка към романа, "Руската баня" в него, плътните мъжки образи, любовта, живота и писането трябва да знаем – чуйте от Виргиния Захариева в звуковия файл.
На 11 май от 18.30 в Топлоцентрала Виргиния Захариева и Мария Силвестър ще четат от новоиздадения роман "9 зайци", посветен на актьора Христо Живков, който скоро ни напусна.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg