"КХ говори" е месечен видео- и аудиоподкаст за философия и хуманитаристика изобщо. В него философът и културен журналист Николай Колев разговаря с различни събеседници за различни книги и идеи около тях.
Досега са излезли четири тематични епизода, като предстои да чуем и видим и петия.
Откриващият епизод е по темата "Що е творчески акт?", базирана върху текстове на Джорджо Агамбен. Водещият Николай Колев разговаря с философа, психолог, писател и преводач на Агамбен Валентин Калинов.
Втори епизод на подкаста е по темата "Сюрреализъм", базирана върху текстове на Валтер Бенямин, включени в изданието "Сюрреализъм и критическа теория", събеседник на Николай Колев е проф. Стилиян Йотов, философ, преводач на Бенямин и автор на анализиращи го текстове.
Трети епизод е със заглавие "Що (ли) е литература?", отскачаща към множество литературни текстове, но също и най-вече към новата студия на събеседника "Фантазия на тема литература", разговарят водещият Николай Колев и доц. Петър Горанов, философ и автор на есеистични текстове.
Последният епизод е посветен на Фройд "Да (по)четем Фройд?", а основната референция е току-що излязлата книга на д-р Давид Иерохам: "Зигмунд Фройд: сценично и преживелищно" (2023). Водещият Николай Колев разговаря с един от най-авторитетните български психотерапевти – авторът на книгата д-р Давид Иерохам, по теми, които дори надхвърлят публикувания том.
Повече за "КХ говори" научете от Антоанета Колева.
Снимка – ИК Критика и хуманизъм
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg