От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София", която дава възможност на българската публика да се срещне със значими театрални и танцови представления от международната сцена.
"Световен театър в София" е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2023 година.
Три спектакъла, които ще се играят на живо на софийска сцена, са акцентът в тазгодишната програма на платформата:
"Животът е сън" и "Любов” са най-новите сценични творби на Деклан Донелан (Великобритания) и Пипо Делбоно (Италия). Спектаклите идват в София веднага след участия на международни театрални фестивали и форуми. След гостуването си в София "Животът е сън” ще бъде представен на един от най-големите театрални фестивали – този в Единбург.
Програмата включва и прожекцията на два големи спектакъла от лондонската сцена, които иначе няма как да бъдат видени на живо – британския "Животът на Пи" с режисьор Макс Уебстър и "Чайка" по Чехов във версия на Аня Райс и с режисьор Джейми Лойд – съответно на 14 юни и 21 юни, в Cinema City Sofia.
Прожекциите са със субтитри на български.
В допълнение на основната програма има и дигитална, която ще бъде достъпна за зрителите в цялата страна. Това са 5 стрийминга на спектакли на значими творци, които вече не се играят, както и представления в един нов формат, който унгарският театър "Мадач" (Будапеща) развива по време на пандемията – така наречените "театрални филми", или филмирани спектакли.
Организатор на платформата е фондация "Виа фест", с подкрепата на Столичната община, в партньорство със Сдружение "Антракт", с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Националния фонд "Култура“, на Италианския културен институт и Унгарския културен институт в София.
Програмата на тазгодишното 17-о издание на "Световен театър в София" представи в "Артефир" театроведът доц. д-р Асен Терзиев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БТА и "Световен театър в София"
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg