Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Световен театър в София" – и за зрителите извън София

От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София", която дава възможност на българската публика да се срещне със значими театрални и танцови представления от международната сцена.

"Световен театър в София" е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2023 година.

Три спектакъла, които ще се играят на живо на софийска сцена, са акцентът в тазгодишната програма на платформата:

  • "Да яздиш облак" на Раби Мруе – на 4 юни в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала",;
  • "Любов" на Пипо Делбоно – на 8 юни в Сатиричния театър "Алеко Константинов";
  • "Животът е сън" на Деклан Донелан и Ник Ормерод – на 15 юни в Народния театър "Иван Вазов".

"Животът е сън" и "Любов” са най-новите сценични творби на Деклан Донелан (Великобритания) и Пипо Делбоно (Италия). Спектаклите идват в София веднага след участия на международни театрални фестивали и форуми. След гостуването си в София "Животът е сън” ще бъде представен на един от най-големите театрални фестивали – този в Единбург.

Програмата включва и прожекцията на два големи спектакъла от лондонската сцена, които иначе няма как да бъдат видени на живо – британския "Животът на Пи" с режисьор Макс Уебстър и "Чайка" по Чехов във версия на Аня Райс и с режисьор Джейми Лойд – съответно на 14 юни и 21 юни, в Cinema City Sofia. 

Прожекциите са със субтитри на български.

В допълнение на основната програма има и дигитална, която ще бъде достъпна за зрителите в цялата страна. Това са 5 стрийминга на спектакли на значими творци, които вече не се играят, както и представления в един нов формат, който унгарският театър "Мадач" (Будапеща) развива по време на пандемията – така наречените "театрални филми", или филмирани спектакли.

Излъчванията  ще могат да бъдат гледани безплатно на сайта на организаторите viafest.org и ще бъдат достъпни за 72 часа.

Организатор на платформата е фондация "Виа фест", с подкрепата на Столичната община, в партньорство със Сдружение "Антракт", с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Националния фонд "Култура“, на Италианския културен институт и Унгарския културен институт в София.

Програмата на тазгодишното 17-о издание на "Световен театър в София" представи в "Артефир" театроведът доц. д-р Асен Терзиев.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БТА и "Световен театър в София"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53