Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Йорданов:

Как общинските структури могат да подкрепят младите хора?

През юни Перник ще бъде домакин на национална младежка среща

Снимка: БГНЕС

Всекидневно младите хора се сблъскват с различни предизвикателства, свързани с развитието на обществото. Логично, че те не са пасивни участници в тези процеси. Младите хора обикновено предизвикват статуквото. За ролята на общинските младежките съвети и консултативните съвети за младежка политика към общините в "Нашият ден“ разказва Александър Йорданов, младежки медиатор и обучител.

"Общинските младежки съвети са познати като общински младежки парламенти към общините, често са структури, свързани с доброволчество и неформални младежки структури към съответните общини, които пряко изпълняват дейности, свързани с младите хора“, казва той. 

Александър Йорданов, младежки медиатор и обучител.

И допълва, че в  голямата си част те представляват средство, чрез което ученическите съвети да могат да бъдат представени и тяхното мнение да се чува в общините. Консултативните съвети за младежка политика към общините са пряко свързани с Хартата за равно участие на младите хора в живота на общините и регионите.

Още в края на 90-те години започва създаването на такива младежки структури. Но този процес не е завършен. И дори до днес продължава създаването на младежки съвети към общините – като Шумен, Ямбол, Сандански и т.н. Консултативните съвети за младежка политика започват да се формират едва след 2007 г., когато България ратифицира Хартата, коментира Александър Йорданов.

Младежкият сектор в Община Перник е съставен от разнородни дейности. Богат е спектърът от ученически, студентски, неправителствени, доброволчески организации, които имат една обща цел да развият капацитета на младите хора в града и да подобрят средата за развитие и реализацията им.

"В България е много сложно разбираема разликата между консултативните и чисто изпълнителските функции. Общинските младежки парламенти често са такъв тип доброволчески организации, които директно изпълняват младежките политики по места“, твърди Александър Йорданов.

От 2 юни до 4 юни 2023 г. Перник е домакин на Национална среща на младежките съвети и парламенти. Предвидени са дискусии за ролята на младите хора, както и възможностите за тяхното личностно и професионално развитие. Всички организации, членове на Консултативния съвет за младежка политика в Перник, ще участват в срещата. В срещата ще вземат участие представители на общински детски и младежки съвети и парламенти от 15 общини.

Чуйте подробности в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12