Защо гражданите на Турция продължават да подкрепят действащия президент Ердоган, какво следва на балотажа и какви бяха грешките на опозицията, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев“ Бюлент Кенеш, турски журналист, който днес живее в Швеция и когото Ердоган поиска като разменна монета, за да вдигне ветото за присъединяване на Швеция към НАТО.
Първи тур
"Очакваше се режимът на Ердоган да да използва различни манипулации по време на изборния процес, затова за мен не е изненада резултатът на първи тур. Имайки предвид, че авторитарни лидери не си отиват след провеждане на избори. Наистина обединяващата роля на Кълъчдароглу вдъхна надежда за промяна, но за съжаление виждаме, че такъв резултат за съжаление няма. Демократични избори в Турция нямаше. Както е известно 90% от турските медии са под контрола на Ердоган, а останалите работят под заплаха и си налагат сериозна автоцензура. В такава среда е невъзможно да има демократични избори. Същото важи и за държавните органи, които също са под контрола на Ердоган и целият държавен ресурс беше използван в полза на неговата кампания. Първо, Ердоган проведе цялата си кампания в качеството си на президент на Турция, а не на кандидат, от друга страна, неговите министри също не подадоха оставки в качеството си на министри и продължиха да използват цялата си власт. Нещо, което преди не се е случвало в Турция. Нямам предвид само финансовите възможности на държавата, но най-вече съдебната система, която беше използвана срещу политическите опоненти на Ердоган, както и срещу опозиционните журналисти и интелектуалци. Членовете на изборната комисия също работиха в полза на Ердоган. Това се случи най-вече в районите, където опозицията беше най-силна, бяха използвани държавните механизми.
Например, няколко седмици преди изборите в Югоизточните райони, където кюрдското население е концентрирано, бяха задържани около 200 души, сред които десетки журналисти. От друга страна, опозиционните политици не бяха допуснати въобще до конвенционалните медии и да изкажат тезите си. Затова те се насочиха към социалните мрежи, но чрез натиск над социалните мрежи режимът ограничи достъпа до тях. Ден преди изборите седемнадесет души, които са активни в социалните мрежи, бяха задържани от управляващите, което изплаши останалите опозиционери."
Манипулации на изборите
"Не бива да забравяме и значителните манипулации, които се оказаха върху избирателната система. Ердоган е много умен диктатор. За разлика от онези диктатори, които манипулират изборни резултати с големи проценти и обявяват победа с 60-70%, Ердоган държи разликите на резултатите в по-приемливи граници.
Защото иска да покаже на целия свят, че едва ли не в Турция има демократични избори и демократичните структури работят. Това е важно за лицето му пред Европа и света въобще. Неговите медии публикуваха седмица преди вота, че Ердоган ще спечели с 49.5%. Тази изборна победа сега му дава възможност да манипулира изборите на балотажа в рамките на 5 може би до 10%."
Наистина ли гражданите харесват Ердоган
"Нещата в Турция се обърнаха след протестите на "Парк Гези" и мегакорупционните скандали. Преди това нямаше манипулации на изборите в такава степен. След тези събития Ердоган се обърна в друга посока и започнаха манипулациите на изборните резултати.
Но другият истински проблем е, че демократичните рефлекси на турското население работят по съвсем друг начин от очаквания. Особено след 2014-а се видя, че турските граждани не разбират проблеми като върховенство на закона, демократични права, свободни медии и т.н. Проблемът в Турция не се ограничава само с Ердоган, а много по-дълбок. Ердоган е крайният резултат от отношението на гражданите към демократичните ценности в Турция. Преди в Турция имаше израз, че няма правителство, което може да загуби срещу празна тенджера. Имайки предвид състоянието на турската икономика към този момент, инфлацията и т.н., турските избиратели, пренебрегвайки своето икономическо състояние, застанаха зад управлението на Ердоган. Това пренебрегване на личните интереси се наблюдава най-вече в засегнатите от земетресението райони. Всички знаем, че Ердоган не направи необходимото, за да помогне на тези бедстващи региони, особено в първите дни, след земетресението, въпреки това подкрепата за него на изборите беше на много високо ниво. И още един феномен, няколко седмици преди изборите трима от близкото обкръжение на Ердоган публикуваха видеоматериали, където го разобличават в корупционни практики. Тези видеа съдържаха и документи, разобличаващи режима на Ердоган. Въпреки това турските избиратели не показаха чувствителност към това. Което означава, че нямат чувствителност и към демократичните ценности. Аз съм политически анализатор, но дори науката не може да обясни този феномен на гласуване на турските граждани. Затова казвам, че проблемът в Турция е много по-голям от проблемът Ердоган."
Защо турците в чужбина гласуват за Ердоган
"За съжалени турските и кюрдските избиратели в Германия, например, са от такива среди, които са по-консервативно настроени и образователният им ценз е по-нисък. Те живеят изолирано в европейските страни, в които са пристигнали. Живеят в свои си гета. Особено през последните десет години, имайки предвид, че те живеят изолирано от европейските общества, към тях бе насочена мощна пропагандна кампания. Тя им вдъхва надежда и самочувствие, че Турция се развива, а лидерът ѝ Ердоган е световен лидер. Всичко това се пропагандира не само с политически и медийни послания, но и през турските сериали, които са много популярни. Те се снимат точно с пропагандна цел. В тях се инжектира и идеята, че голяма Турция се възражда, това работи на подсъзнателно ниво. Ефектът на пропагандата е голям.
От друга страна, местните радикални партии и политици в Западна Европа и техните изкази подкрепят именно този резултат, който виждаме на изборите сега. Ислямофашистките изкази на Ердоган подхранват ислямофобските изкази в Западна Европа. Те, заедно с говоренето срещу мюсюлмани и изселниците от Турция в Европа, се превръщат в сериозен коз в ръцете на Ердоган. Затова либералните и демократичните ценности трябва да бъдат изведени на по-преден план и да достигат до по-широките маси, за да не може радикални ислямистки лидери като Ердоган да имат такава широка популярност."
Грешките на опозицията в Турция
"За съжаление не съм сигурен какво значение отдават гражданите на Турция на целия изборен процес. Имам предвид, че навремето в Турция избори се провеждаха, за да има ново правителство. Сега в Турция имаме режим и е много по-трудно да се смени режим, отколкото нормално правителство. Особено по мирен и демократичен път.
Опозицията в Турция си мисли, че сменя правителство, но в действителност тя се опитва да смени режим. Това е първото, което не разбраха.
Второто е, че опозицията говори като Ердоган, те използват изказа на действащия режим на Ердоган. Хем водят борба против този режим, хем го правят със същите средства. Например във връзка с кюрдите, когато е нужно, Ердоган се е научил да прави политически маневри и променя изказа си по отношение на кюрдите. За съжаление опозицията не проявява нужната смелост да се отвори към кюрдите. Същото се отнася и за правата на малцинствата. Опозицията се чувства длъжна да действа по модела на Ердоган, дори и по отношение на Движение Гюлен не се разграничи от Ердоган и също го етикетизира като терористично. Това беше грешка. Не може да се борите срещу режим, използвайки изказа и езика на самия режим. Така помагате на режима да стане по-силен.
Освен това, опозицията не направи почти нищо за сигурността на изборите, въпреки че обещаваше да се погрижи за това. Обещаваха, че са гарантирали честността на изборите, но в нощта на изборите видяхме, че това не е така.
С голямо съжаление казвам, че това са може би последните избори в Турция, защото, ако слушаме речите на Ердоган, той казва, че в Турция трябва да има много по-добра опозиция и че тази опозиция не е достойна за народа на Турция. Това ме навежда на мисълта, че ако Ердоган спечели изборите, ще се опита да изгради някаква нова опозиция, която ще работи в негова полза. По модела на различни азиатски републики и в Путинова Русия – там също се води, че има някаква опозиция, но въпросните опозиция в тези недемократични режими са просто гарант за самите режими. Това ще се опита да направи Ердоган."
Гласовете на Синан Оган
"Не мисля, че неговите гласове са реални и че бяха наистина в негова полза. Според мен резултатите на Синан Оган са резултат от изборното инженерство на Ердоган. Много интересно е, че още от първите минути, когато започнаха да обявяват изборните резултати, само неговите проценти не се променяха. Подкрепата за него се посочваше още преди изборите като 5.3% и той с този процент финишира. Синан Оган всъщност е клопката, която Ердоган заложи на опозицията и те се хванаха в нея, защото Синан Оган провокира опозицията към по-националистическо говорене. Така опозицията се обърна към националистически настроените избиратели, но вероятно ще загубят кюрдските избиратели. Чудя се, при положение че има още около 10 милиона граждани, които не излязоха да гласуват на първи тур, защо опозицията не се насочи към тях, а се подхлъзна да използва националистическо говорене. Ако Кълъчдароглу продължава с това националистическо говорене вероятността да загуби подкрепата на прокюрдската партия и техните гласове, както и на либералите в Турция, е голяма."
Снимка – ЕПА/БГНЕС и obzornews.bgВ студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg