Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфония Литургика на Ясен Воденичаров

Снимка: стоп кадър YouTube

Симфония Литургика е нов запис на Ясен Воденичаров, който е осъществен в Първо студио на БНР. По повод посещението му в страната, Силвия Тихова се срещна с композитора, който от дълги години живее във Франция:

Ясен Воденичаров е ученик на Димитър Тъпков по композиция и на Лиляна Антова по пиано. През 1991 г. следва електроакустична музика в Групата за музикални изследвания при Френското радио. Дипломира се със специалност композиция при проф. Пол Мефано и музикална акустика при проф. Мишел Кастеленго във Висшата държавна консерватория в Париж (1998 г.). Завършва музика и музикознание на ХХ век в IRCAM и във Висшата школа за социални науки към Сорбоната под ръководството на проф. Юг Дюфур.

Дългогодишния съмишленик на Ясен Воденичаров е диригентът Иван Стоянов. Той прие поканата да сподели няколко думи за новия запис на творбата.

Ясен Воденичаров е автор на произведения за симфоничен и камерен оркестър, инструментални и вокално-инструментални ансамбли и др. В музиката му преобладава програмността, която се реализира чрез сонористични търсения при постигането на авангарден музикален език. През 1993 г. той получава Голямата награда на Х Международен конкурс по композиция в Токио, Япония. Участвал е със свое произведение на международния фестивал за съвременна музика в Дармщат, Германия. Композициите на Воденичаров са излъчвани и изпълнявани в радиопредавания, на концерти и фестивали във Франция, Германия, Австрия, Чехия, Холандия, Канада, Япония и др.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20