Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 24 май

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Железният светилник" от Димитър Талев – 38 част

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Среднощен експрес
водещ: Йордан Георгиев
Посрещаме нощта на 24 май с писателя Захари Карабашлиев. Разговор за духа и смисъла на "най-българския празник", за силата на думите и писаното слово, за националните ни постижения в областта на духовното, които ни носят самочувствие и повод за гордост, за романа "Опашката" и най-новата му пиеса "Талант". Предстои и ново издание на рубриката "Говори, за да те видя", подготвено от младата актриса Яна Божанин.

от 2.00 до 3.00 часа
Песните от конкурса "Пролет"

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Традиционни, шлагерни и авторски песни в изпълнение на хорове и духови формации от Швейцария и северната част на Италия.  

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Надя Казакова, Панайот Стойчев, Веселена Радева, Живко Желев и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Необикновеното влакче" от Анелия Янковска-Сенгалевич

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Приказка за живата вода"

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещи: Мария Мира Христова, Александър Райчев
• Из архивите на Ст. Михайловски или още нещо за една "Сърдита библия" – коментар на Кин Стоянов.
• "Върви, народе възродени…": България отбелязва Деня на светите братя Кирил и Методий - репортажи от Бургас, Варна, Пловдив, Елена, село Дъбово, село Караш, Благоевград и София.
• Проф. Христо Пимпирев за Антарктида като бъдещето на човечеството и ключовата роля на българския дух и просвета.
• За знаковите автори, творили около столичния площад Славейков - пешеходна обиколка из "Квартала на писателите" с Виктор Топалов.
• Lege Artis
- Онкологът като художник – интервю с проф. Галина Куртева за картините с благотворителна цел
- Пулмологът с мисия – интервю с д-р София Ангелова за благотворителния концерт, който тя организира в Световния ден без тютюнев дим – 31 май, с посланието: една кутия цигари по-малко, дарява живот за пушачите, но цената ѝ, може да дари живот на един паметник на културата – храма "Св. Мина" в столичния квартал Слатина.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева
• Веси Бонева продължава търсенията си в сферата на българския фолклор с най-новата си песен "Следи", която ни потапя в една интересна история, свързана със завръщане към българското културно наследство и традиции;
• Александра Борисова, чието творчество се основава на фолклора, представя дебютния си албум "Може и така" с продуцент Камен Донев. Албумът включва любими песни, погледнати през призмата на артистичен почерк, в който се преплитат различни музикални стилове като джаз, фънк, фюжън и др.
• Ще слушаме музика от албума "Корени" на инструменталната етно формация Булгара.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• 135 години Университетско издателство "Св. Климент Охридски" – мисия, традиция и бъдеще. В Деня на българската писменост, духовност и култура гостува литературоведът и писател проф. Валери Стефанов, директор на издателството с най-голям брой книги на година в България.
• Среща със сценографа проф. Слави Кокалов, носител на Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство "Аскеер 2023" преди церемонията по връчването на тазгодишните награди "Аскеер" за постижения в театралното изкуство през изминалия творчески сезон в театър "Българска армия".
• Годишната изложба за хартиено изкуство. 13-то издание на "София хартиен арт фест" в изложбените пространства на столични галерии и културни институции. Гостуват художничката Даниела Тодорова, артистичен директор на фондация "Аматерас", и част от творците, които участват в Конкурса за голямоформатни произведения.
• Първо издание на Фестивала за съвременно визуално изкуство "Буна" във Варна. Разговор с Ралица Герасимова, артистичен директор на фестивала, организиран от сдружение "Таляна". В събитието участват над 30 организации, галерии и артистични колектива от цялата страна.
• Поход на духа с "Вивалди завинаги": симфоничен спектакъл по повод 24 май на сцената на Античния театър в Пловдив. Разговор с диригента Максим Ешкенази и Борис Радев, режисьор на празничния спектакъл.

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водещ: Мария Вълчанова
Безсмъртният глас на Борис Христов звучи в предаването "Класично и романтично"
На 24 май, Денят на българската писменост и култура, от 14.00 ч. предаването "Класично и романтично" ще подари на всички един незабравим час с изкуството на легендарния бас Борис Христов. Слушателите на програма "Христо Ботев” и почитатели на високото изкуство ще преживеят истински духовен празник с безсмъртните му интерпретации на източноправославни църковни песнопения – едно от неговите амплоа, които го правят уникален, както в българската, така и в европейската и световна култура. В изпълнения на Борис Христов заедно с хора на храм-паметника "Св. Ал. Невски" под диригентството на Ангел Попконстантинов ще звучат творби от Петър Динев, Добри Христов, Василий Зиновиев, Григорий Любимов и Дмитрий Бортнянски, а така също и избрани части от "Литургия Доместика" на Александър Гречанинов, чиито първи изпълнител е българският оперен гений заедно с тенорите Тодор Терез и Григор Янев, баритонът Благой Спасов, Национален филхармоничен хор "Светослав Обретенов" и Камерен оркестър на Националното радио: всички те, обединени под палката на маестро Георги Робев. Записите, издадени от "Балкантон" са направени в патриаршеска катедрала, което също е уникално явление за източноправославната традиция.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Бойко Ламбовски
Майстори-зидари на днешния ни език – 2 част
През май отдаваме дължимото на строителите на съвременния български език, както ги нарича и Любомир Андрейчин. В две части на предаването "Премълчаната история" разказваме за личности и дела, превърнали се в темели на това строителство. Втората част е посветена на развитието на езика ни, но и фигури, допринесли за това развитие. В разговор с професор Ваня Добрева, професор Магдалена Костова-Панайотова и доцент Лъчезар Перчеклийски започваме от понятието "кирилица" и връзката между азбука и език, говорим за Кирил и Методий и учениците им, но и за приноса на възрожденски дейци като Паисий, Софроний Врачански, Неофит Рилски, и класици като Христо Ботев, Иван Вазов, Стоян Михайловски.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Венета Гаврилова
Сряда – пазарен ден. Тържища и пазари по българските земи
Търговията и националният подем
Българските търговци от епохата на Възраждането не само са в основата на стопанското възмогване на нацията, но и са инициаторите, спомоществователите и радетелите за всеобщо образование, духовно и национално освобождение.
За тези дейни, смели и предприемчиви българи разказват доц. Лиляна Велева от УНСС, Светлана Мухова, уредничка в музея на Георги Бенковски в Копривщица, Елена Желязкова, екскурзоводка от Копривщица, д-р Светла Атанасова, уредничка в Регионалния исторически музей – Велико Търново, Даниела Цонева, уредничка в габровския Исторически музей, доц. Цветолюб Нушев от Българския исторически архив на Националната библиотека.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Яна Пункина
Какви възможности и препятствия стоят пред съвременното книгоиздаване в България? Какви са новостите, тенденциите и особеностите в следпандемичния пазар?
Преподавателите по книгоиздаване д-р Георги Александров и проф. Алберт Бенбасат с коментар на ситуацията в България и равносметка след конференцията "Съвременното книгоиздаване: реалност, тенденции и прогнози", посветена на 25-годишнината от създаването на специалността "Книгоиздаване" във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски".

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
Етно и класик джаз в изпълнение на виртуозната пианистка, певица и композитор Азиза Мустафа Заде, родена в азербайджанската столица Баку. Звучи музика от няколко нейни албума – солови, с триото на нейно име, както и в компанията на известни джазмени – Ал ди Меола, Омар Хаким, Стенли Кларк, Бил Евънс. Обработки на южнокавказки мелодии, импровизации и качествени авторски композиции.

от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
В деня на българската просвета, култура и писменост звучи българска музика. Представяме произведения, записани през последната година в 1 студио на БНР. Композиции от Марин Големинов, Виктор Илиев, Божидар Абрашев, Петър Петров, Здравко Манолов, Андриан Первазов, Стефан Драгостинов, Васил Казанджиев и Дора Драганова. Представяме и редки записи от Златния фонд на Българското национално радио с гласовете на именитите ни композитори.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ Ася Чанева
• За многото пластове и смисли на думите в различните видове общуване чрез един философски текст, претворен на сцена.
Говорим с актрисата Екатерина Казакова и сценариста и режисьора Милена Маат за моноспектакъла "Поклон, чупка, поклон."
Какъв е светът ни тук и сега през погледа на един извънземен изследовател, който попада на Земята и задава важни въпроси, чрез отговорите им сглобява пъзела на Творението и на човешкото съществуване.
• Още в "Аларма": включване на Цветан Цветанов от Варна от първия форум на съвременното визуално изкуство "Буна" (24-28 май).

от 23.00 до 24.00 часа
Кантате юбилате
водещ: Мануела Манчева
Празнично издание на предаването с премиерно излъчване в ефира на БНР на новия компакт диск на Смесения хор на Националното радио – Българска литургия.
Гости в студиото са: Любомира Александрова – диригент на състава и д-р Георги Еленков – изпълнителен продуцент в дирекция Музикална продукция и състави на Радиото. 

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртък, 2 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..

публикувано на 01.01.25 в 09:52

Сряда, 1 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен..

публикувано на 31.12.24 в 08:05

Вторник, 31 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 12 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците в "Музиката, която обичам" и този месец са посветени на артисти, условно..

публикувано на 30.12.24 в 08:10

Понеделник, 30 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Връщаме се към едно от местата от първото ни декемврийско предаване и към един от героите на второто такова. Началото е с концерта в памет на Пако де Лусия на..

публикувано на 29.12.24 в 08:15

Неделя, 29 декември

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Новото пристанище" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Д-р Спас и неговите пациенти" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа..

публикувано на 28.12.24 в 08:05