Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво прави българското училище в Рим, за да предаде историята ни?

| обновено на 24.05.23 в 08:52
Светите братя Кирил и Методий; икона от Захарий Зограф от 1848 г. в Троянски манастир
Снимка: Уикипедия

Днес, 24 май, честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

Как българското училище в Рим превежда неизвестни документи от архивите на Ватикана, свързани с българската история?  Какви са връзките на древните траки с римската цивилизация? И защо не знаем за българина, изобразен централната входна врата на базиликата “Св. Петър“.

Всички тези теми коментира в “Нашият ден“ Венета Ненкова, журналист-сътрудник от Радио Ватикана, основател на най-голямото българско учебно заведение в Италия.

“Оказа се, че връзката между България и Рим е изключително голяма. Днешните български територии са били част от Римската империя. Обичам да казва, че това е Европейският съюз на античността. Така че нашата култура, антична тракийска култура, както и след това българската култура, я преоткриваме непрекъснато тук в Италия“, разказва тя в ефира на “Нашият ден“.

24 май в Българското училище в Рим…

“Събрахме се на 21 май училища от Рим, Неапол, Флоренция  и още населени места и тръгнахме по стъпките на Кирил и Методий. В Рим има доста знакови места, свързани с делото на двамата братя“, споделя още тя и подчертава:

“Все пак те идват тук, за да получат благословията на папа Адриан II. Българският език става четвъртият официален език, след латински, гръцки и еврейски, на който се правят литургии и трябва да се гордеем с това, освен, че сме дали на всички славянски народи възможност да превеждат, четат и разбират Божието слова на собствения си език“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимка: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30
 Оля Ал Ахмед

Жестокостта спрямо животните – престъпление по Наказателния кодекс

Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени?  Това е частният случай на колегата журналист  Оля Ал Ахмед , която..

публикувано на 17.01.25 в 12:45

"24 часа" награждава лидерите в образованието с "Академични оскари"

Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..

обновено на 17.01.25 в 12:24