Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правото в България – ангелски закони, дяволски практики

Разговор по темата "Право" в контекста на сътресенията в прокуратурата, съдебната система и държавата като цяло

Веселин Диманов, Стефан Иванов и Емил Георгиев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Ако вземем пример от сатирика и журналист Самуил Петканов и помолим изкуствения интелект да ни обясни актуалните събития по върховете на властта в България, машинният разум ще ни даде една достатъчно добра хронология на фактите.

Но все пак това не би могло да се приеме за истинско обяснение. Защото обяснението в действителност идва от човешкия прочит, от погледа върху факти и теоретични постановки в определен контекст.

Правото в България се превърна в обект на именно такъв прочит в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев" на БНР. По темата, разгледана през призмата на трусовете в прокуратурата и политиката, в студиото разговарят Емил Георгиев, адвокат от "Правосъдие за всеки", Стефан Иванов, поет, философ и съдебен заседател, както и режисьорът Веселин Диманов.

"Имаме конституция и закони, които, по преценка на чуждестранни експерти, са писани като за ангели. Но реално много често се сблъскваме с дяволи, дяволъци и всякакво друго неангелско поведение, когато се стигне до прилагането на правилата", коментира адвокат Георгиев, който е и председател на Обединението на свободните адвокати.

Той подчерта, че "България се намира в безпрецедентна политическа, институционална, дори конституционна криза от години насам. Може би от 2019 г., когато изтече мандатът на Сотир Цацаров за главен прокурор и на поста беше избран Иван Гешев".

"Това звучи като някакъв много страшен сценарий, в който участваме всички ние. Ако беше холивудска продукция, може би щяхме да си кажем: "Да, някой го е написал предварително и така е очертал рамките на един филм". А ние това го живеем", каза Веселин Диманов, чийто филм "Моралът е доброто" наскоро спечели наградата на СБФД "Васил Гендов" в категорията "Най-добър дебют на документален филм".

"Все едно някои институции са направени нощем в някакъв делириум – и се е получил някакъв чудовищен хомункулус. Но наяве, на слънчева светлина, може ясно да се види дали нещото е оформено по определени правила, или е безформено", описа институционалната криза Стефан Иванов.

По телефона в разговора се включи и журналистът Полина Паунова. "Не можем да коментираме институционално хора с прякори", изтъкна тя и припомни част от заглавието на текст в "Политико" от миналата седмица – "Каскета срещу Тиквата". 

"Всичко е признато и всичко е на масата. Важното е какво следва от тук нататък", каза още Паунова по темата.

Някои от въпросите, на които дава отговори интересният разговор:

● Какви са вариантите за развитие на кризата?
● Какви възможни изходи има от нея?
● Защо правосъдната реформа засяга всеки един човек в България?
● Как документалните филми и изкуството като цяло помагат в настоящата ситуация?
● Какъв ключ към разбирането на проблема дава филмът "Ангелът унищожител" на Луис Бунюел?

Чуйте цялата дискусия в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22