Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Тодор Коларов и адв. Елка Пороминска

Право на защита, правна сигурност и национална сигурност

доц. Тодор Коларов, Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Права и сигурност. Право на защита, правна сигурност и национална сигурност. Международни аспекти на защита на човешките права и националната сигурност. Това са темите на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида".

Своите коментари правят доц. д-р Тодор Коларов – ръководител Департамент "Национална и международна сигурност" в НБУ, и адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати – консултанти на предаването.

Преди дни в Нов български университет се състоя една международна конференция на тема "Права и сигурност". Организатори бяха Асоциацията за жените адвокати, заедно с Университета за военни изследвания във Варшава, Полша, и Университета "Неаполис" в Пафос, Кипър. Съорганизатор беше и Дипломатическият институт на Министерството на външните работи, както и фондация А21.

Лектори бяха: проф. Анна Кръстева, адв. Александър Корнезов, Георгиос Павлидис, Кристоф Поарел, а модератор – доц. Тодор Коларов. Конференцията е посветена на 75 години от приемането на Всеобщата декларация за правата на човека на ООН и 20-годишнината от създаването на Департамент “Национална и международна сигурност”. Адв. Пороминска направи една изключително интересна презентация по време на конференцията.

Доц. Тодор Коларов поясни:

"Това беше една конференция, в която се опитахме да намерим пресечната точка между права и сигурност. Сигурност в много широки аспекти. Тази конференция се проведе в два дни в рамките на 9 сесии. Имахме участници от над 60 участници от 6 държави – 15 университета. Важно е да отбележим и водещите лектори.

Основни акценти: Бих искал да обърна внимание на доклада на доц. Корнезов, който представи една интересна дискусия, базирана най-вече на практиката на съда по делото "Кадий", свързано с тероризма. Голям интерес предизвика единият от панелите, фокусиран върху темата "Киберсигурност", и породи доста въпроси, свързани с т.нар. "електронна валута" – говорим за национални валути, които да бъдат в електронен формат. Много актуална тема."

Адв. Елка Пороминска разказа повече за правото на защита, правна и национална сигурност:

"Основният въпрос, който си позволих да развия, тръгвайки с една идея и завършвайки със съвсем различни изводи от първоначалните ми. Тръгнах с идеята, че адвокатите (и най-вече клиентите ни) сме много застрашени във връзка със задълженията, заради действащите директиви, да докладваме при съмнение за евентуално пране на пари от нашите клиенти. Аз мислех, че това е нарушение на правата – от римско време тайната на клиента е нещо свещено и неприкосновено. В крайна сметка това не се отрича, но въпросът, който се постави и изводът, до който стигнах като отговор на моя въпрос, е, че тази тайна на клиента – колкото и да е важна и съществена, не може да бъде нещо извън обществените отношения. 

Разглеждайки решенията на Европейския съд и на Европейския съд по правата на човека, се установява, че се признава, закриля се тайната на клиента (по-разпространено "адвокатска тайна"), но това е само и единствено в случаите, в които адвокатът действа като адвокат в тесния смисъл на професията – процесуалната защита. Да, тайната на клиента е неприкосновена, стига да се отнася до съдебно дело и във връзка с това съдебно дело – преди, по време и след делото – данните, които адвокатът е получил, са неприкосновени. Но когато адвокатът действа като един почти търговски представител/пълномощник/съветник, и това не е процесуална защита, и адвокатът установи документи и действия, свързани с пране на пари, които отиват за тероризъм и подобни недобри за обществото – в тези случаи сме задължени да докладваме." 

Чуйте пълния разговор от звуковия файл. 

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40