Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Найденов: Докато има партийно-листова избирателна система, ще има и кризи

| обновено на 26.05.23 в 09:53
Валери Найденов
Снимка: БГНЕС

В интервю за БНР журналистът Валери Найденов коментира последните вътрешнополитически новини и поставя акцент върху политическата криза, пред която е изправена страната. Той изразява съмнения относно възможността постоянно правителство да помогне на България, тъй като е “формирано на несигурна почва и в голяма степен е назначено отвън“.

В ефира на “Нашият ден“ журналистът коментира, че причината за политическата криза е в “стандартната авария“, която възниква в системи, използващи партийно-листовата избирателна система. “Такива кризи са се случвали и в други държави като Франция, Италия, Белгия, Холандия и Гърция, но всяка от тях излиза от кризата по различен начин“, казва той.

Според него решението на политическата криза може да бъде постигнато чрез промяна в системата, без да се нарушава Конституцията, а само чрез промяна в законодателството. Найденов подчертава, че когато една партия самостоятелно формира правителство, без да предостави министерски постове на своите партньори в коалицията, това също е “криза и огромен риска за тази партия“.

В интервюто се споменава и старата стратегия на политическите лидери, която Валери Найденов описва като “временно оттегляне“.

“Това, което прави Борисов, е много стара стратегия, още от китайските пълководци – оттегли се временно, дай им цялата войска и власт, и ще дойдат да те молят да се върнеш“, твърди той.

Найденов предупреждава, че това може да доведе до хаос, тъй като властта, предоставена на ПП-ДБ, може да бъде отнета по всяко време.

“Че ще настъпи хаос, е ясно, защото ПП-ДБ искат всички министри, добре, ще ги получат, но в същото време ГЕРБ може да ги свали, когато си иска“, посочва той.

Относно мнозинството в парламента, Валери Найденов изтъква, че мнозинството в парламента е против "Продължаваме промяната" и че винаги ще има разбирателство между ДПС и ГЕРБ.

“Ако се замислим какво е мнозинството в парламента, то е против “Продължаваме промяната“ – “Възраждане“ винаги ще гласува “против“, ДПС винаги ще има някакво задкулисно разбирателство с ГЕРБ“, казва още журналистът.

В интервюто журналистът изрази съмненията си относно дълготрайността на всякакви договорки между политическите сили в България. Той поставя въпросителни знаци върху съгласието, което може да бъде постигнато между първите две партии, като посочва, че такива споразумения имат ограничен срок на действие. Той се съмнява в ефективността на такива договорки, като пример за това посочва случая с Иван Гешев, чийто мандат на прокурор е бил обект на споразумение, което впоследствие е било нарушено.

В предаването Найденов подчертава още и разликата между политическия морал и човешкия.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33

Почитаме паметта на свети Йоан Кръстител

Сред пророците св. Църква най-високо почита св. Йоан Кръстител. Той е свързващото звено между Стария и Новия Завет – последният пророк, който подготвя евреите за идването на Месията. Неговата памет се чества  няколко пъти в църковната година , като на 24 юли се отбелязва неговото рождение, познато сред народа като Еньовден. На следващия ден след..

публикувано на 29.08.24 в 08:55
Гр. Баня, Карловско

Живите съкровища на град Баня, Карловско

"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова , художествен ръководител на баненската група за..

публикувано на 29.08.24 в 08:51
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35