Три преподавателки – Албена Макарова, д-р Татяна Иванова и д-р Мина Хубенова, подадоха сигнал за нередности в конкурси за доценти в УНСС. Сигналът беше изпратен до Министерството на образованието през февруари 2022 г. и посочваше, че три от обявените конкурси не отговарят на закона, тъй като са в професионално направление, за което учебното заведение не е акредитирано. Министерството прие сигнала и спря конкурсите.
Въпреки това ръководството на университета уволнява трите преподавателки една по една. Преподавателките твърдят, че уволненията са свързани с техния сигнал и отхвърлят обяснението на УНСС, че няма връзка между тях. Те обясняват, че сигналите за нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси започват още през юни 2020 г., когато са били отправяни до ректора и Академичния съвет.
Докато университетът отрича обвиненията и твърди, че няма връзка между сигналите и уволненията, д-р Мина Хубенова, една от преподавателките, коментира в ефира на “Нашият ден“, че никоя институция не е реагирала на случая до момента.
Д-р Татяна Иванова добавя, че Агенцията за акредитацията е отхвърлила документите за акредитация на УНСС за направленията "Филология" и "Педагогика".
Така развитието на случая след разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа" включва признаването от страна на Министерството на основателността на сигналите, спирането на конкурсите, последващите уволнения на преподавателките и отричането от страна на университета за връзка между сигналите и уволненията.
След разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа", развитието на случая е предмет на коментар в ефира на "Нашият ден". Д-р Мина Хубенова изразява своето недоволство от поведението на ректора на УНСС.
“В единствената си изява по БНТ ректорът на УНСС ни нарече с характерологични особености. Малко са хората, които открито ще застанат пред камера и ще разкажат за тези нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси. До този момент обаче никоя институция не е реагирала“, посочва тя.
Албена Макарова добавя, че съществуват нередности не само в професионалното направление "Филология", но и в други катедри на университета, като са притеснени за процедурите по акредитация на нови специалности.
“Аз съм уволнена именно за това, че съм притеснявала хора в УНСС чрез имейлите си. Относно студентите се твърди, че съм ги притискала, за да свидетелстват, че съм била в часа. Уволнена съм и заради това, че съм поставяла под необосновано съмнение процедурите по акредитация на новите специалности в имейлите си. Министърът отмени длъжността на една от доцентките, за която ние сигнализирахме в срок, но тя продължава да е доцент на УНСС“, твърди Макарова в интервю за БНР.
Съдбата на уволнените преподавателки и последствията за УНСС остават отворени въпроси, които вероятно ще продължат да се развиват и получат по-нататъшно разрешение.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Ето каква е позицията на УНСС, прочетена в ефира на “Нашият ден“:
Мина Хубенова е уволнена за плагиатство, доказано от независимо жури през 2022 г. Тя участва в един от прекратените от МОН конкурси, кандидатства за доцент по немски език. При разглеждане на представените от нея материали, научното жури констатира плагиатство
Албена Макарова и Татяна Иванова имат наказания по съвсем други поводи, несвързани с уволнението на Мина Хубенова.
Албена Макарова има забележка за неприсъствие в учебните зали по време на извършени проверки и нарушаване на трудовата дисциплина. Второ наказание, предупреждение за уволнение за нарушаване на основен принцип в академичното поведение, изискващо ангажираност на преподавателите с положителния имидж на университета. Третото наказание е за оказване на вербален натиск на студенти от специалност “Политология“ за подписване на подписка в нейна защита във връзка с поискани от работодателя писмени обяснения за нарушаване на трудовата дисциплина.
Татяна Иванова има дисциплинарно наказание и забележка за неприсъствие в учебните зали.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg