Страните от Г-7 са се споразумели, че трябва да приемат регулации за изкуствения интелект, които да са "базирани на риска". Въпросните регулации трябва да съхранят отворена и благоприятна среда за развитието на дигиталните технологиите и да са основани на демократични ценности.
Ще се създаде ли Закон за изкуствения интелект (AI) и как ще бъдат решени въпросите, свързани със защитата на интелектуалната собственост, дезинформацията и управлението на технологията?
"Изкуственият интелект не стои в дневния ред на българското общество. Ние се занимаваме с други неща и по този начин заравяме главата в пясъка, защото не сме в течение на фундаменталните промени, които текат в технологичната сфера, които определят глобалното бъдеще и неговият ход на развитие“.
Това казва в интервю за "Нашият ден" Христо Тучев, предприемач във високите технологии и медиен експерт, развил успешно 4 медийни компании и председател на фондация "Евлогий и Христо Георгиеви”.
"Пропуснахме промяната на дигиталната среда и по този начин, започнахме да участваме в нещо друго, от което ние, като потребители, нямаме голям полза. Днес сме свидетели на една от най-революционните промени в човешката история. Много хора сравняват появата на изкуствения интелект с появата на печатната преса", посочва експертът.
Според него информационната революция се случва и без нас. Неслучайно най-развитите икономики и говорят за регулация заедно, защото, както е ясно на всички, интернет няма граници.
Самата Европа е далеч от върха на технологиите. Най-развити са AI технологиите в САЩ, следва ги Китай, а Европа почти изпусна AI революцията. Европа стои добре в областта на квантовите изчисления. Това е следващото голямо нещо, което се случи.
За развитието на изкуствения интелект са нужни три неща: хора, които да могат да го правят, но това е най-малкият ресурс. Вторият, много по-труден за организиране ресурс, е огромното количество данни. На практика ChatGPT е трениран с целия интернет. Третото са компютърните изчисления. Това са машините, които изчисляват съответните модели.
Приемането на определение за изкуствения интелект е критичен аспект на европейското законодателството, тъй като то определя неговия обхват.
"Това, което следва, е нарастване на моделите, на изчисленията, на информацията, с която се обучават до степен, до която изкуственият интелект може да стане по-умен от хората", казва още Христо Тучев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
На 22 септември 1908 година в църквата "Св. Четиридесет мъченици" във Велико Търново княз Фердинанд прочита Манифест към българския народ, с който се обявява Независимостта на Княжество България и изрича следните думи: "България вече се е издигнала като държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи". И макар, че..
В Деня на независимостта предаването "Нашият ден" има удоволствието да посрещне една изключителна актриса, известна със своята независимост и артистична страст - Здрава Каменова. Здрава сподели своите мисли и виждания по въпроса за независимостта в актьорската професия, разкривайки ни интересни аспекти от своята кариера и бъдещите си проекти...
На 22 септември 2023 г., точно в деня на този специален празник, започва Шестата национална въздушна обиколка на България. Това събитие е организирано от Фондацията "Български Военновъздушни сили", съвместно с Асоциацията на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в България (АОПА) и Асоциацията на свръхлеката авиация в България..
Днес се навършват 115 години от обявяването на независимостта на България. По традиция център на тържествата е Велико Търново, където на 22 септември 1908 година е обявен край на васалитета на България от Османската империя. Княз Фердинанд провъзгласява Независимостта с манифест, прочетен в църквата "Свети 40 мъченици" и след това в крепостта..
В галерия "Мария Луиза" в Пловдив на 22 септември се открива изложбата "Последните от Атлантида" на Юли Шумарев. Тя е инспирирана от книгата му..
За 41-ви път фестивалът на българския игрален филм "Златна роза" започна и темата на деня отново е кино. До 28 септември във Фестивалния и конгресен център..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg