Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Иванов

Technovation 2023 – опасно ли е развитието на изкуствения интелект?

Технологичният сектор в България формира 5% от БВП

Снимка: Pixabay

За втора поредна година списание "Мениджър“ организира технологичното събитие Technovation 2023. Водещи фигури от технологичната стартъп и предприемаческа екосистема в България дискутират върху развитието на изкуствения интелект, какво ще бъде следващото поколение технологии, как ще се развива финтех секторът и какъв е инвеститорският интерес към България.

"В България има нужда от повече технологични събития по две причини. От една страна, развитието на технологиите е толкова бурно, че бизнеси и медии понякога се задъхват да следят пулса на всичко ново. А от друга страна, този сектор се развива много добре и формира 5% от БВП, но голяма част от компаниите работят с чуждестранни клиенти, тъй като пазарът ни е малък."

Това казва в интервю за БНР Мартин Иванов, идеен двигател на Technovation 2023.

Инвестиционните фондове, които оперират в България, трябва да си помагат, а не да се конкурират, защото всички имат една цел – развитието на българския бизнес. Компаниите в Източна Европа са 5 пъти по-ефективни с капитала, с който стартират. 

Технологичният свят в момента преживява едно своеобразно състезание за това колко най-бързо ще внедрят AI в своите услуги. Дори и най-добрите анализатори се затрудняват да кажат кога и какво ще се случи – и с напредъка, и с различни бизнес процеси. Оптимизация в бизнеса ще има, но посоката тепърва ще се задава от големите световни компании.

"От тук нататък е много важно да успяваме да следим всичко, което се случва, защото ChatBot като ChatGPT са само повърхността, която виждаме. В нея тече развитие, което все още няма масов и публичен достъп. Изкуственият интелект се развива вече 70 години. Има върхове и спадове, но в последните месеци се достигнаха неща, които накараха ChatGPT приложението да се превърне в най-бързо развиващото се“, казва Мартин Иванов. 

Подходите на риска

"В момента тече разговор, който няма времева рамка, в която да се базират подходи на риска. Колкото е по-голям той, толкова по-големи да са ограниченията. Планира се и забрана на системи. Трябва да има ясни разграничения дали хората говорят по между си, или с изкуствен интелект", коментира Мартин Иванов. 

"Необходимо е критично мислене, защото с всяко развитие неминуемо минаваме през една промяна в обществото“, казва още той. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16