За цялото съществуване на лагера "Белене" през него преминават над 15 000 души. Той отдавна е символ на комунистическата репресия, макар да е един от десетките други. Сега Белене се превръща в основа на първия дигитален музей у нас, който предлага 3D тур и дори холограмен разговор с оцелели.
"На първо място правим това, за да си дадем сметка какво представлява свободата и каква е нейната цена. – казва Луиза Славкова, директор на фондация "Софийска платформа" и една от създателките на музея. "Много бързо и особено сред по-младите поколения, които не са преживявали репресия, подценяването на това, което притежаваме в момента може лесно да се случи. Дали е свободата да пътуваме, да изразяваме мнението си, дали е свободата да работим, учим и живеем по какъвто си начин искаме – по всички тези причини правим това виртуално пространство. То ще служи и за образователни цели, но и за да си дадем сметка колко лесно може да се загуби свободата. Тенденции за ограничаване правата на човека има и в демокрациите в наши дни, човек трябва да бъде нащрек и да знае какви са механизмите, по които се случва това."
"В горния ляв ъгъл на сайта има бутон, който се нарича "Говори с оцелял" – разказва Луиза Славкова – Имаме шест такива истории. На тази страница можете да започнете да задавате въпроси или да пишете в чат. Миналата година записахме в студио тези шестима оцелели и отговорите на вашите въпроси се крият в тези записи. Имаме и набор от въпроси. Нашата цел е да направим възможен разговор с такъв човек, във връзка с неговия специфичен опит"
"В българското общество е редно да се обединим около фактите, а те са, че това е един престъпен режим. Той все пак е взел хиляди жертви, за да се наложи. Държавата не е подредила категорично този разказ. Носталгията не е нещо лошо, но миналото, особено такова като нашето, може да бъде и много опасно".
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg