Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитален музей за Белене и цената на свободата

Снимка: belene.camp

За цялото съществуване на лагера "Белене" през него преминават над 15 000 души. Той отдавна е символ на комунистическата репресия, макар да е един от десетките други. Сега Белене се превръща в основа на първия дигитален музей у нас, който предлага 3D тур и дори холограмен разговор с оцелели.

"На първо място правим това, за да си дадем сметка какво представлява свободата и каква е нейната цена. – казва Луиза Славкова, директор на фондация "Софийска платформа" и една от създателките на музея. "Много бързо и особено сред по-младите поколения, които не са преживявали репресия, подценяването на това, което притежаваме в момента може лесно да се случи. Дали е свободата да пътуваме, да изразяваме мнението си, дали е свободата да работим, учим и живеем по какъвто си начин искаме – по всички тези причини правим това виртуално пространство. То ще служи и за образователни цели, но и за да си дадем сметка колко лесно може да се загуби свободата. Тенденции за ограничаване правата на човека има и в демокрациите в наши дни, човек трябва да бъде нащрек и да знае какви са механизмите, по които се случва това."

Общ изглед на 2-ри обект. Рисунка: Крум Хорозов
"В горния ляв ъгъл на сайта има бутон, който се нарича "Говори с оцелял" – разказва Луиза Славкова – Имаме шест такива истории. На тази страница можете да започнете да задавате въпроси или да пишете в чат. Миналата година записахме в студио тези шестима оцелели и отговорите на вашите въпроси се крият в тези записи. Имаме и набор от въпроси. Нашата цел е да направим възможен разговор с такъв човек, във връзка с неговия специфичен опит"

"В българското общество е редно да се обединим около фактите, а те са, че това е един престъпен режим. Той все пак е взел хиляди жертви, за да се наложи. Държавата не е подредила категорично този разказ. Носталгията не е нещо лошо, но миналото, особено такова като нашето, може да бъде и много опасно".



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Летни опасности за домашните любимци и как да ги предотвратим

По време на горещите летни дни е важно да се полагат специални грижи за домашните любимци, за да се гарантира тяхното здраве и комфорт. Според д-р Надежда Мечева, ръководител на клиниката за бездомни животни към фондация "Четири лапи“, големите горещини могат да бъдат особено опасни за животните. Тя подчертава, че трябва да сме внимателни с..

обновено на 06.08.24 в 09:29

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19