Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаквайте в "Аларма" Гергана Лаптева с четвъртия ѝ роман

Снимка: @gerganalaptevabooks

Гост в "Аларма" на 8 май от 21.30 часа е Гергана Лаптева – геолог и писател.

Тя е ръководител на отдел "Култура" в Българския антарктически институт, участвала е в 7 антарктически експедиции и е автор на 3 книги за Антарктика: "Посока юг – пътуване към Антарктида", "Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките" и "Непознатата Южна земя – Terra Australis Incognita" в съавторство с проф. Христо Пимпирев.

След успеха на "Монетата", "Божествен аромат" и "Тайната от Апамея", с четвъртия си роман Гергана Лаптева изоставя античната история и се впуска в тайните на Средновековието.

Гергана Лаптева (вляво) и Ася ЧаневаС нея говорим за "Третият слой", чиято премиера е днес (8 юни) от 17.30 часа в книжен център "Гринуич" в София.

Използвайки факти от Средновековната история, книгата вплита загадки и шеметна надпревара през три европейски държави в продължение на 700 години, разказвайки историята за заговор за убийството на влиятелен владетел.

Авторката прави задълбочени проучвания на всички произведения на изкуството, обществени сгради, храмове, исторически забележителности и места, които описва в романа си.

За творческия си процес Гергана споделя:
"Изчетох много историческа литература. Посетих всички описани в романа места и обекти, разговарях и се съветвах с историци, запознах се с публикациите на български учени, изследвали периода, за който пиша. Винаги правя подробно проучване, като представям известни, но и малко познати сведения и хипотези. Надявам се, че както аз осъзнах, след написването на книгата, колко неща не съм знаела, така и читателите ще открият нова за тях информация."

"Третият слой", разказва за таен код, скрит в картина на Якопо Тинторето – един от най-именитите представители на италианския Ренесанс. Този код ще отведе героите и читателите до писмо, с което е поръчано убийството на средновековен владетел.

Главният герой, Франческо Фабиани, наследява къща, на тавана на която открива отдавна забравена картина. Реставраторката Ана Конти се натъква на скрито послание, замаскирано под слоеве боя. Двамата се впускат в надпревара с времето и агентите на Ватикана, за да разкрият вековна тайна. Тайна, за която Светия престол би направил всичко, за да я запази завинаги.

Идеята за написването на "Третият слой" идва случайно по време на разходка в художествена галерия във Венеция. А по-късно в библиотека "Марчана" (най-старата и все още действаща обществена библиотека в Европа) попада на текстове, описващи тайни кодове, използвани за предаване на различна информация; споменава се архивът на Ватикана и връзките на Венецианската република с Константинопол. Така неусетно в Гергана възниква идеята да напише роман, чийто сюжет е тясно преплетен с един от най-размирните и изпълнени с противоречия периоди на Средновековието, период на Кръстоносни походи и Светата инквизиция.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерина Григорова е поет на ноември в Столична библиотека

Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество на Екатерина Григорова . Тя е автор на четири стихосбирки, които заявиха силния ѝ глас в съвременната българска литература – "Фарадеев кафез", "Дъска по мокрия пясък", "Празна зора", "Отвисоко в..

публикувано на 14.11.24 в 17:03

Въображаемият музей на Анна Хен-Йосифова

"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100..

публикувано на 14.11.24 в 15:25

Стайко Мурджев: Изкуството не е бързо хранене!

На 14 ноември е премиерата на "Котка върху горещ ламаринен покрив" от Тенеси Уилямс на Театър "София". Спектакъла се играе на сцената на Театър "Сълза и смях". Постановката е на Стайко Мурджев, Сценографията на Никола Налбантов, а музиката е дело на Петър Дундаков. Пиесата "Котка върху горещ ламаринен покрив" е съставена от три части –..

публикувано на 14.11.24 в 14:48

"Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?" – изкуство в търсене на имигрантската идентичност

По покана на Гьоте-институт екип от двама съвременни артисти – Красимира Буцева и Мартин Атанасов и социоложката д-р Марина Лякова започват в началото на тази година изследване на нагласите и преживяванията на българите живеещи в Германия. По време на теренното си проучване това лято тримата събират устни истории и документират публични и частни..

публикувано на 14.11.24 в 13:50
Казанлък, The Corner Shop – Юлиян Табаков, „Ловец/Мъжественост“, 2021

"Глад" в Казанлък

"Нещо като Венецианско биенале в Казанлък" – така определи представянето на проекта "Глад" директорът на Градската художествената галерия Пламен Петров. И има много сериозни основания за това. Проектът е разгърнат в над 20 места из града – музеи, заведения, магазини, публични пространства. Сред участниците в него са международно известни..

публикувано на 14.11.24 в 12:45