Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев:

Съвсем принципно европейските ни партньори подкрепят инструментите за контрол върху главния прокурор

Иван Гешев
Снимка: БТА

Комитетът на министрите към Съвета на Европа приветства приемането на важни дългоочаквани реформи в България, съобщи министърът по време на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). Тези реформи предвиждат въвеждането на механизми за независимо разследване на дейността на главния прокурор и съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебно производство за тежки престъпления и за някои други престъпления, свързани с нарушение на европейската конвенция за правата на човека и корупция.

Доктор Орлин Колев, специалист по Конституционно право и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", сподели в интервю за "Нашият ден" своето мнение относно приемането на реформите.

Той посочи, че нашите европейски партньори подкрепят тези реформи и те са в съответствие с истината, до която стигаме и ние сами.

“Нашите европейски партньори съвсем принципно заемат тази позиция и казват истина, до която стигаме и ние самите. След като няколко пъти ни беше припомнена, че трябва да използваме закона в неговата висина и никой не може да бъде над него. Не следва да има институция, дори в лицето на главния прокурор, на която да не може да бъде потърсена отговорност“, казва ли той.

Той изрази съжаление относно общата практика в България да се приемат много закони, които след това бързо “биват променяни и допълвани, дори преди да влязат в сила“. Доктор Колев предложи законотворците да осъзнаят тази прибързаност и да работят в посока повишаване на качеството на законите.

Относно предложенията за промени в Конституцията, д-р Колев заяви, че въпреки че действащата конституция на България е приета през 1991 година и е една компромисна конституция, тя не отстъпва по нищо на конституциите на развитите демокрации.

Въпреки това, доктор Колев посочи, че съществува утежнен механизъм за изменение на Конституцията, което гарантира, че нейното изменение и допълнение ще бъде извършено само след задълбочени разисквания и основателни аргументи. Той изрази мнението си, че обществото, представено от политическите представители, трябва да се задоволи дали има необходимост от промяна на конституционния модел.

Д-р Орлин Колев сподели своето мнение относно предложенията за промени в Конституцията на България. Той подчерта, че въпреки че действащата конституция е съвременна и не отстъпва на конституциите на развитите демокрации, въпросът, който трябва да се зададе, е дали обществото, представено от политическите представители, има нужда от промяна на конституционния модел.

“Не случайно е предвиден един утежнен механизъм за изменението на конституцията, за да гарантира периодически политическите амбиции на някои субекти за нейното изменение и допълнение“, посочва той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44