След спектакъла "Коприна", който Пловдивският театър вече представи с голям успех на тазгодишната Театрална олимпиада в Унгария, българското участие в престижния форум продължава на 10 юни с още едно представление – "Балкански синдром" на Драматичния театър "Сава Огнянов" в Русе.
Спектакълът е в програмата на Дунавския театрален фестивал ("Danube Theatre Festival"), който се провежда в унгарския град Дьор като част от 10-ото издание на Театралната олимпиада.
Сценичният вариант и постановката по прочутата пиеса на Станислав Стратиев е дело на режисьора Недялко Делчев.
"Самото споменаване на олимпиада възбужда сетивата и усещането е, че участваме в много голям форум, в който са представени театри от всички нации.
Имам приятното усещане, че отиваме на място, където ще ни бъде наистина интересно и ще успеем, дай Боже, достойно да представим българския театър след "Коприна" на Диана Добрева.
Всяко излизане извън контекста на българския театър е полезно не само за нашите актьори в Русенския театър, но и въобще за българския театър. Възможността да се срещнеш с друга публика, да се съизмериш, мисля, че е винаги повод за натрупване на добро самочувствие и дава дълги резултати след това в работата на театралния колектив – хората са мотивирани и работят по друг начин, с друга интелектуална възбуда", сподели в "Артефир" Недялко Делчев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Тази година в най-големия театрален форум в света участват общо 7500 артисти от 58 държави, които представят своите спектакли на над 100 сцени в Унгария, която е домакин на юбилейното издание на Театралната олимпиада.
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg