Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато иновацията не е самоцел – ОУ "Васил Левски" - Враца

Преди 15 години кварталното училище е изправено пред застрашителна перспектива. След механичното преместване в него на ученици от помощно училище и значителен брой деца от уязвими групи балансът на изградената система е силно нарушен. Децата от квартала започват да се прехвърлят в други учебни заведения, резултатите на учениците силно се понижават и училището е напът да се превърне в едно от за жалост немалкото сегрегирани учебни заведения.

Остротата на проблема мотивира директора и екипа да направят решителни промени, за да запазят доброто равнище на обучение и да осигурят пълноценната интеграция на учениците от уязвими общности. Училището има традиции в областта на изобразителното изкуство и спорта, които се запазват, въвеждат се занимания в областта на религията и гражданското образование, където след време се постигат изключително добри резултати на национално равнище. Основното обаче е позитивна работна атмосфера, инвестирането в квалификацията на екипа и най-вече в хуманния индивидуален подход към всяко дете с уважение към неговите способности и култура.

"Всяко едно дете е една вселена и ние имаме много добре изградена система за оценяване на постиженията на всяко едно дете" – казва директорът Румен Петков. Изработена е система за стимулиране на постиженията на децата. Учениците от 5 до 7 клас получават стипендия за отличен успех. Успехът се измерва всеки срок, като постиженията на учениците се оценяват индивидуално и тези, на които не им достига да получат стипендия, се стимулират с посещения на културни, архитектурни, исторически забележителности в страната, кино, театър и книги.

Въвеждането на новата система на организация, работа с децата, атмосфера и отношения не става бързо и лесно. Някои учители напускат, други се присъединяват към екипа. Днес училището се гордее с положителния си обществен имидж и с примера за успешна училищна политика в областта на интеграцията на деца от социално уязвими групи, в това число и роми, с "позитивна и устойчива мултикултурна среда, в която социалните, културните и етническите различия са в унисон с традиционните български и европейски културни ценности", както гласят целите на проекта "Възможно е!".

Чуйте разговора с директора Румен Петков в звуковия файл.

Снимки -  ОУ "Васил Левски" - Враца
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31