За втори път на Женския пазар, и по точно в неговия "културен пъп“ – галерия "Сердика“, ще се чете поезия и ще се слушат разкази и музика, посветени на този многообразен и разнолик район, където хората споделят опит, храна и фрази от цял свят. Причината е повече от ясна –– на трапезата на езика и поезията всички сме равни, както казват организаторите, и е хубаво, когато можем да си го припомним.
Датата е 15 юни, а часът – 18:30.
"По този начин искаме да затвърдим културния облик на пазара"“, каза в "Артефир“ поетът Александър Иванов, който е в основата на литературно-музикалното четене. "Искаме той да се превърне в едно културно средище, не само в тържище, каквото е установено отдавана, че е."
Във второто си издание "Пазарът е поезия" ще покаже каква е плътта на думите и как именно с тях можем да преодолеем всяко различие, да премахнем дистанцията и да се помирим с другите, а и със самите себе си.
"Думите имат своята тежест и плътност, съответно трябва да имат плът, която – за разлика от зеленчуците и доматите, които ежедневно се продават на пазара – те нямат свойството да гният, а точно обратното. Думите нямат тленност, а по-скоро могат да преминат през времето", допълва Александър Иванов, който живее именно в района на Женския пазар и приема съдбата му като средище на културата и толерантността лично. Целта му е четенето да се превърне в регулярно събитие, което да привлича хората в естествения хабитат на вкусните думи.
Всичко в "Пазарът е поезия" сега ще бъде различно, защото хората, които ще четат своите стихове, ще са други – Петър Чухов, Виолета Кунева, Диляна Георгиева, Преслава Виденова, Цветозар Цаков и Вяра Кольовска. Специално участие обаче отново ще имат учениците от НГДЕК, чиито стихове силно вълнуват публиката. И музикалното оформление пак ще бъде на Георги Павлов от Synaesthesia Collective.
Пазарът не спира да кани хората в своята зона на толерантност, където кипят постоянни езиково-културни игри. Първият път, когато беше домакин на поетичното четене, той доказа, че динамичният обмен на думи, езици и истории в мултикултурния район ражда поезия всекидневно. Второто издание ще затвърди това.
Александър Иванов разказва подробностите в звуковия файл.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg