Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световни звезди на SoFest 2023

Снимка: SoFest

Лятното издание на столичния фестивал SoFest,тази година ще се проведе от 22-ри до 25-и юни в Кино Кабана, София. Четирите дни събират на една сцена творци, артисти и изпълнители от световна величина. 

Програмата включва концерт на виртуозния изпълнител на кавал Теодосий Спасов, заедно с Тихомир Хойсак и Филип Новосел от Хърватия. Те представят новия си проект, съчетавайки традиционни български и балкански ритми. Като обединяват своите инструменти с различен метод на свирене – кавал, тамбура и контрабас, те ще завладеят меломаните със специфичен и уникален стил, с разнообразни жанрове, включително класически, съвременен джаз и етно. 

Концерт на Нина Николина и Калин Вельов с проекта "Pendara Ethno Project". Участват и Таня Първанова – вокал, и Живко Василев – кавал и клавири. Етно-електроник "Pendara" е базиран на съчетание от българска народна музика, афро-кубински, ориенталски и денс ритми с DJ стилове. Музиката поставя възприемането на българския фолклор на едно ново ниво – нестандартна концепция от автентичност, екзотични ритми и електронно звучене.

На SoFest Summer ще се качат двама млади, но доказали се творци – Цветелина Цветкова и Калина Баткова. Цветелина Цветкова ще представи книга си "Лейди Гергана 3", а K.Lina, както е артистичният псевдоним на младия музикант и текстописец Калина Баткова, ще представи нови, авторски песни с щипка носталгичен винтидж шик. 

Публиката може да се наслади и на новия проект на Добрин Векилов-Дони, Славин Славчев и Венко Поромански "Acoustic Queen Project". В него участват още Славчо Николов от БТР и Михаил Шишков – син. Концертът в неделната вечер включва над двайсет от най-големите хитове на британската рок група. 

Ангелина Осенска – организатор на фестивала – разказва за създаването на шестото издание на форума.

Чуйте интервюто на Надя Атанасова с Ангелина Осенска. 

Снимки – SoFest и личен архив на Ангелина Осенска

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28