Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драматичен театър Търговище представя първия си “движенчески“ спектакъл

Радослав Радев, Неделя Ганчева и водещият на предаването “Нашият ден“ Божидар Александров.
Снимка: БНР

Броени дни след премиерата на танцовото представление „Връзки“, на 3 юли в театъра в Търговище, предстои и второто му представяне. От есента се очаква представлението да се представи и пред софийска публика.

В студиото на „Нашият ден“ режисьорът и хореограф Неделя Ганчева, заедно с актьора Радослав Радев, говориха за ролите на връзките и отношенията в семейството, представени на театралната сцена чрез танц и музика. Те коментираха също дали е възможно тялото и движенията на актьора да бъдат разбрани по-добре от представление с говор и как без думи се изиграват различните нюанси на роднинските взаимоотношения.

Според Неделя Ганчева, „всички са танцьори, защото всеки от нас, ако има нещо, в което е прекарал целия си живот, това е тялото си“. И добавя, че би трябвало малко по-съзнателно да подхождаме към него и да следим процесите си в него.

Радослав Радев споделя, че „вече се чувства като танцьор“. В началото на процеса не познавал достатъчно тялото си и не му вярвал. „Всички ние танцуваме всеки ден, например, когато поздравяваме някого и му махнем с ръка. Идеята е да развием тези движения и мисля, че успяхме“, каза в допълнение актьорът.

Хореографът на спектакъла Неделя Ганчева. Снимка: Драматичен театър - Търговище

Двамата разказват, че в началото са се чудили дали има начин един актьор да разкаже една история без помощта на гласа си. Оказало се, че е възможно и дори изключително приятно.

„Тялото не лъже. Много по-лесно е да предадеш емоция чрез тялото си. За мен е интересно да работя с образи и да си представям, че езикът на тялото е друг език и ние превеждаме от български на танцов език, който е друг вид форма на изразяване“, споделя режисьорът Неделя Ганчева.

По думите на Радослав Радев, в представлението актьорите не налагат, а предлагат различни емоционални състояния, като показват своята интерпретация за връзките в семейството и между хората, а всеки зрител сам извлича нещо за себе си.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БТА, БНР

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05

Награди за предприемачество: Кои са новите герои на България?

Българската предприемаческа асоциация организира първото издание на "Hall of Fame - Зала на славата на българските предприемачи" на 11 ноември тази година. Целта на събитието е всяка година да отличава човек от екосистемата на стартъпите на база успеха, който е постигнал, и влиянието, което има за развитието на предприемаческата среда и..

обновено на 08.08.24 в 10:34

"Анонимни алкохолици": Наследството на д-р Робърт Холбрук Смит

В днешната рубрика "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" напомняме годишнината на един лекар – Робърт Холбрук Смит, познат още като д-р Боб, американски лекар и хирург, основал "Анонимни алкохолици". Роден на днешния 8 август през 1879 г., преди 145 години, д-р Боб е изправен пред сериозен проблем – той започва да пие още като ученик...

публикувано на 08.08.24 в 09:33

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10