На 18 юни 2023 г. се навършват 100 години от от смъртта на вечния юноша на българската поезия – Христо Смирненски, когато Жълтата гостенка поставя точката на последното изречение от краткия му живот. Поетът оставя над 800 лирически произведения и над 100 – в проза. Всяко от тях и днес е толкова актуално, колкото и вчера.
В началото на април 1923 г. поетът неочаквано получава кръвоизлив и лекарските препоръки за чист въздух, силна храна и пълно спокойствие обаче са непосилни за бедния Христо. Родителите му наемат слънчева стая в Горна баня и там състоянието му се стабилизира. Смирненски не престава да твори и да посреща множество посетители. В края на май е отпечатана и последната му творба – сатирата "Приказка за стълбата“, в която поетът разобличава политическите ренегати, въздигнали се от социалните низини и станали "принцове“.
Нов кръвоизлив на 5 юни прави състоянието му критично. Той незабавно трябва да постъпи в санаториум, но свободно легло не се намира. Лекарският съвет поставя безнадеждна диагноза – милиарна туберкулоза. Превратът от 9 юни 1923 г. оставя Смирненски без храна и лекарства за два дни. Той е преместен спешно в близък частен санаториум, но твърде късно. Рано сутринта на 18 юни 1923 г. той си тръгва от този свят, малко преди да навърши 25-годишна възраст.
В звуковите хроники, съхранени в Златния фонд на БНР, е запазено писмото на Христо Смирненски до неговата любима Женя Дюстабанова, прочетени от актьорите Васил Стойчев и Мая Зуркова, в записи от 1978 г.
На 6 юли 2023 г. от 18:30 ч. предстои литературна разходка "Разместената София на Смирненски“, която ще започне в градинката пред Музея за история на София, откъдето ще тръгнат по знаковите улици, възпети от Христо Смирненски – „Мария Луиза“ и „Пиротска“, за да стигнат накрая до заветния прекрасен двор на обновената къща-музей "Христо Смирненски“ на улица "Овче поле“ № 116 в София.
Чуйте подробности в звуковия файл.За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg