Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важно опазването на подводното културно наследство на България?

Снимка: Центърът за подводна археология

Центърът за подводна археология в Созопол провежда ежегодни археологически проучвания. Той е основан през 1978 г. и е най-старото учреждение от този тип в Източна Европа и представлява първата подобна институция, която работи  активно в района на Черно море.

"Археологическите останки, които се откриват под вода в Черно море, са важна част от културното наследство. Те са по-специфични за разлика от другите, които се намират на сушата и могат много по-трудно да бъдат видени."

Това казва в "Terraкултура“ д-р Калин Димитров, археолог, участвал в подготовката на цялостната публикация на Варненския некропол,  съвместно с Археологическия музей във Варна. Той работи в тясна връзка и с Центъра за подводна археология в Созопол.

Според него в начина, по който те са се оказали на морското дъно, се крие един дълъг и много интересен разказ. Такива са праисторическите останки, които са свидетелства за промяната на нивото на Черно море.

"Има реален феномен за промяна на нивото, по-точно покачване на нивото на Черно море, и до заливане на части от древната брегова ивица, която днес се намира под вода. Това обяснява факта, че на дълбочина от 10 метра се откриват останки от 5-о, 4-то и 3-то хилядолетие. Това е доказателство, че бреговата линия в миналото е била по-навътре“, допълва д-р Калин Димитров.

Варненският некропол е световно признат феномен. От момента на откриването си преди 50 години до днес той е във фокуса на много дискусии. Той включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг, намерени в гробовете, и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей

Центърът за подводна археология, в лицето на своите изследователи и специалисти, е ангажиран активно с проучването и опазването на подводното културно наследство на България.

"Едното проучване е на акватория на град Несебър. Една трета от древния град е под вода. Това са крепостните стени, пристанища, вълноломи. Всяка година ние проучваме тези внушителни останки на древния град под вода. Друго проучване ежегодно се прави в акваторията на Созопол, където проучваме останки от древното пристанище на града“, посочва д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на писателя Светлозар Стоянов в романа му "Градът на Божията мъдрост"

Десет години след премиерата на последната му книга "Гравюра от белези" писателят и журналист Светлозар Стоянов отново стъпва на литературната сцена. Новият му роман "Градът на Божията мъдрост", съдържа неговите лични признания за годините от пристигането му в София и първите опити да се наложи в културните среди до разочарованието и горчивината,..

публикувано на 19.05.24 в 13:50
Част от участниците в хумористичните празници (останалите са зад кадър)

Хайде пак в Кубрат!

В редакция "Хумор и сатира" сме се събрали все хора, дето обичат да пътуват. Миналия уикенд гостувахме в Кубрат, за да участваме в XVII конкурс за хумор и сатира, организиран от местния клуб на хумористите "Жарава". За да не сме с празни ръце, подготвихме спектакъл, който записахме, за да могат всички наши слушатели да го чуят в неделя. След..

публикувано на 17.05.24 в 18:10
Поло Оконе

Поло Оконе, мултижанров артист: В селото има по-специална енергия от градската!

Гост в рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" беше Поло Оконе - човекът, който си е поставил за цел да възроди културния живот в пернишкото село Мурено. Той е мултижанров артист, реализирал множество инсталации, хепънинги и пърформанси. Освен че рисува и изнася лекции по философия, Поло е и физик по образование. Поло Оконе сподели в..

обновено на 17.05.24 в 11:17

"Области на особен интерес" на Силвия Попова

"Области на особен интерес" е името на изложбата на Силвия Попова. Пътят към природата в живописта на художничката минава през събирането и използването на разнообразни дигитални ресурси, запечатващи с пикселизиращите си зеници земната повърхност. Нейните картини са природни, но апроприиращи алгоритмични изображения. Това са кадри от Google..

публикувано на 17.05.24 в 08:10

Много приятни изненади очакват жителите и гостите на Габрово в следващите дни

Дните на хумора и сатирата започват днес (16 май) в Габрово и ще са изпълнени с творчески преживявания, изложби, церемонии за таланти, конкурси, карикатури, куклен театър, концерти, детски събития и разбира се – карнавално шествие с мото "Make Карнавал not war" . Няколко дена, които ще превърнат Габрово в столица на мира, изкуството и хумора,..

публикувано на 16.05.24 в 17:42