Центърът за подводна археология в Созопол провежда ежегодни археологически проучвания. Той е основан през 1978 г. и е най-старото учреждение от този тип в Източна Европа и представлява първата подобна институция, която работи активно в района на Черно море.
"Археологическите останки, които се откриват под вода в Черно море, са важна част от културното наследство. Те са по-специфични за разлика от другите, които се намират на сушата и могат много по-трудно да бъдат видени."
Това казва в "Terraкултура“ д-р Калин Димитров, археолог, участвал в подготовката на цялостната публикация на Варненския некропол, съвместно с Археологическия музей във Варна. Той работи в тясна връзка и с Центъра за подводна археология в Созопол.
Според него в начина, по който те са се оказали на морското дъно, се крие един дълъг и много интересен разказ. Такива са праисторическите останки, които са свидетелства за промяната на нивото на Черно море.
"Има реален феномен за промяна на нивото, по-точно покачване на нивото на Черно море, и до заливане на части от древната брегова ивица, която днес се намира под вода. Това обяснява факта, че на дълбочина от 10 метра се откриват останки от 5-о, 4-то и 3-то хилядолетие. Това е доказателство, че бреговата линия в миналото е била по-навътре“, допълва д-р Калин Димитров.
Варненският некропол е световно признат феномен. От момента на откриването си преди 50 години до днес той е във фокуса на много дискусии. Той включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг, намерени в гробовете, и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей.
Центърът за подводна археология, в лицето на своите изследователи и специалисти, е ангажиран активно с проучването и опазването на подводното културно наследство на България.
"Едното проучване е на акватория на град Несебър. Една трета от древния град е под вода. Това са крепостните стени, пристанища, вълноломи. Всяка година ние проучваме тези внушителни останки на древния град под вода. Друго проучване ежегодно се прави в акваторията на Созопол, където проучваме останки от древното пристанище на града“, посочва д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол.
Чуйте подробности в звуковия файл.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg