Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътищата на хуманистичната фотография: XII издание на биенале ФОДАР

Мохамад Бабаи, Иран (Mohammad Babaei, Iran)

"Образ и подобие" е темата на XII Международен фотофестивал – биенале ФОДАР. До 2 юли в изложбената зала на Музея на изкуството от периода на социализма могат да бъдат разгледани 274 отпечатани копия на 21 автори от 12 страни.

"Специално тази тема ми дойде след началото на войната в Украйна. Просто си зададох въпроса: "Това хора ли са?". Оттам отиваме към евангелието, малко и към Радичков. На какво са образ и подобие, разбира се – темата е доста фотографска, защото става въпрос за образи така или иначе", обясни в "Артефир" кураторът на изложбата и председател на фондация "Фодар" Антоан Божинов.

Едно от водещите световни фотографски събития постави началото на дванадесетото си издание на 6 юни, а международното жури – експерти в областта на фотографията, визуалните изкуства и хуманитаристиката – вече определи победителите.

Ален Шрьодер, Белгия (Alain Schroeder, Belgium)
Италианецът Алесио Падуано взе голямата награда за колекцията си "Украйна под атака". Той е единственият, който печели приз от ФОДАР две поредни издание, като предния път става носител на наградата за хуманистична фотография, отличила серията му за ковид в Северна Италия. Сега тази награда отиде при Марко Сазуай от Аржентина за фотоесето "A Dios", с което показва ежедневието на хоспис за неизлечимо болни. Наградата за дебют е присъдена на Полина Шнайдер от Германия заради серията ѝ "Аз, супергерой", която представя как се чувства един руснак в съвременната международна обстановка.

"Темите на биеналето имат една единствена задача – обясни Антоан Божинов, – и тя е да елиминират перманентни и непрекъснати участници навсякъде по света, които пращат една и съща снимка. При нас няма единични снимки, ние работим само с нещо като фотопублицистика, фотобелетристика, разгърнати фотографски форми. Важното е да можеш да защитиш темата. (…) Втората отличителна черта на биеналето е хуманизмът. Това е основната идея, около която то се движи."

Хелен Анторини, Швейцария  (Helene Antorini, Switzerland)
С всяко издание на ФОДАР участниците продължават да разширяват полето на хуманистичната фотография. Всъщност желаещите да се включат този път са били 454 човека от 78 страни. Това, както и разпространението на регламента във виртуалното пространство от общо 44 електронни портала, само доказва мащабите на Международния фотофестивал, който отдавана се намира на световната карта.

Биеналето се реализира с финансовата подкрепа на Столична програма "Култура". То е създадено през 1999 година с идеята да проследи актуалните тенденции във фотографията и даде път на младите и талантливи автори. Самият Антоан Божинов казва, че продължава да се занимава с него вече 24 години, защото участниците искат именно това.

Нели Гаврилова, България  (Neli Gavrilova, Bulgaria)
Повече за XII издание на ФОДАР, за семинара, в който над същата тема – "Образ и подобие", дискутираха експерти в областта на хуманитарните науки и визуалните изкуства, утвърдени артисти и фотолюбители, както и за авторитета, който трупа биеналето с всяко следващо издание – чуйте от Антоан Божинов в звуковия файл.

А на 22 юни от 16 часа желаещите да видят изложбата могат да се включат в организирания тур, който ще се проведе в изложбената зала на Музея на изкуството от периода на социализма.

Снимки: ФОДАР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40