Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътищата на хуманистичната фотография: XII издание на биенале ФОДАР

Мохамад Бабаи, Иран (Mohammad Babaei, Iran)

"Образ и подобие" е темата на XII Международен фотофестивал – биенале ФОДАР. До 2 юли в изложбената зала на Музея на изкуството от периода на социализма могат да бъдат разгледани 274 отпечатани копия на 21 автори от 12 страни.

"Специално тази тема ми дойде след началото на войната в Украйна. Просто си зададох въпроса: "Това хора ли са?". Оттам отиваме към евангелието, малко и към Радичков. На какво са образ и подобие, разбира се – темата е доста фотографска, защото става въпрос за образи така или иначе", обясни в "Артефир" кураторът на изложбата и председател на фондация "Фодар" Антоан Божинов.

Едно от водещите световни фотографски събития постави началото на дванадесетото си издание на 6 юни, а международното жури – експерти в областта на фотографията, визуалните изкуства и хуманитаристиката – вече определи победителите.

Ален Шрьодер, Белгия (Alain Schroeder, Belgium)
Италианецът Алесио Падуано взе голямата награда за колекцията си "Украйна под атака". Той е единственият, който печели приз от ФОДАР две поредни издание, като предния път става носител на наградата за хуманистична фотография, отличила серията му за ковид в Северна Италия. Сега тази награда отиде при Марко Сазуай от Аржентина за фотоесето "A Dios", с което показва ежедневието на хоспис за неизлечимо болни. Наградата за дебют е присъдена на Полина Шнайдер от Германия заради серията ѝ "Аз, супергерой", която представя как се чувства един руснак в съвременната международна обстановка.

"Темите на биеналето имат една единствена задача – обясни Антоан Божинов, – и тя е да елиминират перманентни и непрекъснати участници навсякъде по света, които пращат една и съща снимка. При нас няма единични снимки, ние работим само с нещо като фотопублицистика, фотобелетристика, разгърнати фотографски форми. Важното е да можеш да защитиш темата. (…) Втората отличителна черта на биеналето е хуманизмът. Това е основната идея, около която то се движи."

Хелен Анторини, Швейцария  (Helene Antorini, Switzerland)
С всяко издание на ФОДАР участниците продължават да разширяват полето на хуманистичната фотография. Всъщност желаещите да се включат този път са били 454 човека от 78 страни. Това, както и разпространението на регламента във виртуалното пространство от общо 44 електронни портала, само доказва мащабите на Международния фотофестивал, който отдавана се намира на световната карта.

Биеналето се реализира с финансовата подкрепа на Столична програма "Култура". То е създадено през 1999 година с идеята да проследи актуалните тенденции във фотографията и даде път на младите и талантливи автори. Самият Антоан Божинов казва, че продължава да се занимава с него вече 24 години, защото участниците искат именно това.

Нели Гаврилова, България  (Neli Gavrilova, Bulgaria)
Повече за XII издание на ФОДАР, за семинара, в който над същата тема – "Образ и подобие", дискутираха експерти в областта на хуманитарните науки и визуалните изкуства, утвърдени артисти и фотолюбители, както и за авторитета, който трупа биеналето с всяко следващо издание – чуйте от Антоан Божинов в звуковия файл.

А на 22 юни от 16 часа желаещите да видят изложбата могат да се включат в организирания тур, който ще се проведе в изложбената зала на Музея на изкуството от периода на социализма.

Снимки: ФОДАР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07