Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успехите на филма "Не те харесвам"

Филмът "Не те харесвам" на режисьора Борислав Костов получи редица международни награди. Сред тях са "Златна вълчица" в Рим за най- добра драма и "Златен венец" от Канада, с акредитация за Оскар. В сюжета на филма е темата за войната и са използвани реални случки и факти. Режисьорът посещава Сирия, откъдето събира реални впечатления и кадри от разговори с местните. Главният персонаж Азад е сирийски бежанец, опитващ се да стигне до Германия. Помага му сърбинът Зарко. Минавайки през България, Азад попада в затвора, обвинен в опит за непредумишлено убийство на дете. В затвора Азад се запознава с Боса – Коко. Приятелството между тях променя съдбите им, разказват режисьора Борислав Костов и делегирания продуцент Каролина Димитрова на филма "Не те харесвам":

Борислав Костов и Каролина Димитрова
"Видях, че няма истории за клоуни и за затвори. Открих тази ниша. Мен акъла ми ме е спасил. Мисля, че нашата професия не е неблагодарна. Има саможертва, близките ни понякога страдат, защото понякога сме обсебени от това, което правим. Имам нужда да давам много от себе си, защото чувствам, че не съм дал на най- близките си. Първия си филм "Нощта на мечтите" го посвещавам на сина си. "Не те харесвам" посвещавам на всички жертви на войната, не само в Сирия, по принцип, защото така се разбиват мечти и животи."

Три лични истории на реални личности са залегнали в драматургията на филма. Първата е за семейство от Сирия от малко градче близо до Алеппо. Тръгват да се изнасят от обсаденото градче и пред тях обезглавяват дъщеричката им, която е забравила своята играчка в къщата, докато се изнасят. Този филм Ви провокира към равносметка за личния живот и кариерния Борислав Костов. В момента предстои заснемането на трета част от новелата "Мимикрия", чието име е "Пауза". Той води към друга равносметка и към други реални истории.


След много изследвания и работа с историята, с факти и сведения от Иван Тренев, Макгахан, Борислав в момента завършва и драматургията на последния си филм, свързан с българската история и един много тежък период за българите – турското робство:

"Направи ми впечатление, че се обръща много малко внимание на българската история, потресох се от изказвания на млади хора, че не ги интересува историята ни, че искат да правят "модерни неща", не бива да си забравяме историята, защото това ще ни унищожи като нация тотално. Провокирах се от една история от тефтерчето на Левски, бях провокиран от историята на Макгахан. Впечатлен съм от Левски, Раковски, Бобеков."

Борислав работи с много млади хора, които обучава в своите школи. Сред неговите ученици е и Мария Бакалова, във филма на Борислав е една и от първите ѝ роли. Режисьор на филма е Борислав Костов, сценарият е на Любен Чаталов, Борислав Костов. Оператор е Христо Генков, Димитър Розов. Музиката е на Климент Дичев, Димо P.I.F. В главните роли са Калин Пачеръзки, Любен Чаталов, Дими Димчев, Васко Драганов, Мария Бакалова и други. Продуцентите са Валерий Костов, Яница Лазарова, Борислав Костов. Други награди за филма са от Москва – "Нови хоризонти за най-добра драма", "Златен венец" от Мадрид.

Снимки: личен архив, Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10