Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашните любимци като белег на съвременната цивилизация или още за животните с любов

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Казват, че домашните любимци превръщат къщата в дом. Грижата за тях е толкова важна, колкото и грижата за останалата част от семейството. Домашни любимци се превръщат част от семейството, защото те имат собствени легла, храна и любимо място в къщата. Те винаги са там за нас, независимо дали те играят с някоя интересна играчка или са в очакване на топла и утешителна прегръдка. 

Домашните любимци като белег на съвременната цивилизация или още нещо за животните с любов в "Нашият ден“ разказват д-р Мила Бобадова, ветеринарен лекар, и д-р Женя Милушева, детски психолог.

"Тъй като наблюдавам тази връзка между хората и животните вече 20 плюс години мисля, че нещата изглеждат чувствително по-добре“, казва д-р Мила Бобадова.

Тя допълва, че обществото е по-отговорно към животните, да подхожда с повече мисъл и любов към тях, включително нормативно нещата са по-добре организирани. Макар да има още какво да се коригира, не е достатъчно да има закон, трябва да има контрол върху него. Сетивността на хората към животните се промени през годините и е много заредена с обич към тях, отколкото преди близо 20 години.

Ако трябва да се даде определение за домашен любимец, това е животно, което човек обгрижва и то е под негова отговорност, докато животното е негово. Освен храна и място за живее, когато се грижим за домашен любимец има и куп други отговорности.

За избора на професията ветеринарен лекар д-р Мила Бобадова споделя, че филмът "Опасният залив" я провокира да вземе решението да лекува животни.

Ветеринарният лекар подхожда психологически както към стопанина, така и към животното, защото именно животното е много важна част от уравнението, посочва тя.

Повече за грижите и обуването с домашните любимци можете да чуете в звуковия файл. 

Какво място заемат в живота на съвременния човек домашните любимци?

"В големите градове домашните любимци всъщност са необходимост за семействата Те разширяват семейната схема“, казва д-р Женя Милушева.

Тя допълва, че когато имаме по-широка система за живеене, така че животните много често считани от самите стопани като членове на семейството имат такъв тип функция. Те дават комфорт, внимание на членовете на семейството. Дават и усещане за сигурност и задоволяват базови човешки потребности. Те подпомагат семейната структура.

"Родителите понякога надценяват функцията на домашния любимец. За децата в семейството много родители фантазират, че в същност за преодоляване на страхове, на тревожност , че домашният любимец би задоволил всичките им потребности“, пояснява детският психолог.

Върху животните ние можем да проектираме много наши представи. Възможно с подходящи упражнения и подобрение в комуникацията хората и техните любимци (кучета и котки) да водят спокоен, хармоничен и щастлив живот заедно. 

Чуйте подробности в звуковия файл.
Историята на Елена и нейната безусловна любов към кучето ѝ Анджи разказва днешният епизод на "Епизоди от живота". Вече три години Анджи е част от живота Елена, която още от бебе в свикнала да съжителства с куче. Споделя, че винаги е растяла покрай животни.
Тя споделя, че не може да си представи живота без домашен любимец. 
Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12