Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо всяко дете мечтае за адреналина на летенето с дъска на колела?

Снимка: Личен архив - ФБ, Българска скейтборд федерация

21 юни е обявен за Световен ден на скейтбординга. Скейтборд представлява платформа, най-често слепени пластове тънко дърво, които представляват гъвкава дъска, поставена върху четири колела. Задвижва се с един крак на земята, докато другият остава върху платформата или се засилва по наклон. Много важен елемент от скейта е дъската, която най-често е от канадско кленово дърво. Първият скейтборд е направен 30-те години на XX век. Той е бил изработен в Америка и е представлявал сърф, прикачен към 4 колела. Добил популярност сред младите хора през 60-те на XX век, започва масово производство.

Скейтбордингът е олимпийска дисциплина от 2019 г. Но повече за това кой е той, какви са неговите постижения и какви са традициите на България в този екстремен спорт – в "Нашият ден“ разказва Борис Атанасов, председател на Българска скейтборд федерация.

"Няма дете, което да не иска да стъпи на скейтборд. Така че от тази гледна точка ние сме едни от най-желаните спортове по света“, казва Борис Атанасов.

В страната има 13 действащи клуба, като до края на годината се очаква те да стават 15. От 4 години скейтбордингът е олимпийски спорт, поради законови пречки Българската скейтборд федерация е без нито един лев финансиране. Мартин Атанасов е един от най-добрите състезатели, който може да спори както на европейско, така и на световно ниво за призови места. В момента той е в Рим и се бори за олимпийска квота за олимпиадата в Париж. 

Чуйте подробности в звуковия файл. 





По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15