Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Пеличева:

Да спасяваш непородистите коне – кауза или начин на живот

Снимка: Личен архив - ФБ Фондация "Тъгадък"

За психиката на конете и какво е да търсиш потенциала на всяко животно, както и за грижата и уроците по хуманност, любов и свобода – в ефира на "Нашият ден“ разказва Михаела Пеличева, основател на фондация "Тъгъдък".

"Любовта към конете е нещо, което нося в себе си от безпаметна детска възраст. Винаги съм искала да се занимавам с това. От малка тренирам конен спорт. Последвах пътя, който се откри пред мен, и станах професионален инструктор“, споделя Михаела Пеличева.

Водещият Божидар Александров с Михаела Пеличева, основател на фондация

Отдала се е на каузата да спасява непородистите коне от малцинствата, да ги отглежда в своята ферма и да открива потенциала в тях, който останалите не виждат поради предразсъдъци спрямо техния произход. Има скромен състезателен опит в няколко дисциплини, а към днешна дата е сертифициран инструктор по конен спорт.

Конете са твърде търпеливи същества, които се адаптират към почти всички стресови фактори, които ние умишлено или не им създаваме. За тези, които не свикват, фондация "Тъгъдък" просто сме изобретили допълнителни ограничения и наказания.

Ако повече хора повярват в потенциала на непородистите коне, ситуацията ще бъде много по-различна.  

Михаела Пеличева мечтае да създаде напълно функциониращ център за приютяване и рехабилитация на коне, които са били жертва на насилие.

"Когато погледна към пасището и видя как конете тичат, това ми е абсолютно достатъчно, да си отговоря защо“, посочва тя.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13