В Народния театър се проведе второто издание на кампанията "Светилник" на "Музикаутор", където бяха представени премиерно химните на седем български училища. Концертът беше специално събитие, на което участва и Гвардейският представителен духов оркестър, добавяйки още по-голямо вълнение и възторг на публиката.
На събитието бяха връчени сертификати за химните, а голяма част от представителите на обществеността и културния сектор бяха там, за да подкрепят и наградят младите творци.
Сред гостите бяха композиторът Хайгашод Агасян, директорът на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев, генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, деканът на факултет "Екранни изкуства" в Национална академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) доц. д-р Елена Тренчева, генералният директор на Българско национално радио (БНР) Милен Митев и заместник-министърът на културата Виктор Стоянов.
Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", бе сред присъстващите и сподели важността на проекта и неговата мисия да стимулира творчеството и развитието на младите музикални таланти.
Мечтата за всяко българско училище да притежава свой химн се превръща в реалност. Серията от химни, създадена от "Музикаутор", вече нараства, като тази година се добавят още седем нови песни към колекцията. Всяка песен е уникална и отразява духа и идентичността на съответното училище.
Ето какво казва Иван Димитров, в ефира на “Нашият ден“:
“Музиката е едно оръжие, но не от тези, които разрушават и убиват. Точно обратното, оръжие, което обединява. Решихме да стимулираме творческия процес, от една страна нашите членове, “Музикаутор“ има над 3000 члена, от друга страна, да създадем конкурсен принцип на базата, на който училища, които имат уникални групи и музикални педагози да могат да кандидатстват при нас“, казва той и пояснява:
“Миналата година за първи път успяхме да стимулираме създаването на шест химна, накрая се получи невероятен празник и тази година решихме да продължим. Вече имаме 13 химна“.
Снежина Темелкова, текстописец на песни за химни, също коментира темата в “Нашият ден“:
“Трябва да инвестираме в бъдещото поколение, защото инвестицията в култура, изкуство и образование допринася за националната сигурност на една държава, защото тя е инвестиция в бъдещето. То създава един добри хора, които милеят за съзиданието“.
"Според мен тази кампания пренася през вековете. Съзнаваме какво се иска от нас, да създадем нещо, което вдъхновява младите. Няма нищо по-хубаво и по-здраво в едно общество от младите, на тях принадлежи бъдещето."
Какви са изискванията към училищата, който могат да кандидатстват – чуйте в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg