Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След дни започва поклонническият пешеходен поход "Светият път"

| обновено на 29.06.23 в 08:43
Снимка: holypath.eu

Светият път е поклоннически маршрут, който следва пътя на пренасяне на мощите на най-почитания български светец, преподобен Йоан Рилски Чудотворец, от Търновград до Рилската света обител през 1469 година. Този път все още няма целево изградена инфраструктура и маркировка, поради което се препоръчва да не се преминава самостоятелно. Вместо това ежегодно се организират поклоннически походи с благословението на епархийските митрополити.

През 2019 година, в чест на 550-годишнината от връщането на мощите на свети Йоан Рилски от Търновград в Рилския манастир, за първи път беше изминат целият път пеша, максимално близък до оригиналния път от 1469 година.

През 2023 година поклонническият пешеходен поход "Светият път" ще се проведе от 1 юли до 12 август. Христина Бързанова, председател на Националния комитет "Св. Иван Рилски", разказва за инициативата в предаването "Нашият ден":

"За мен всичко започна през 2011 година, когато изминах пътя “Ел Сантяго де Камино“. Ние имаме собствен свят път. Смело мога да кажа, че ако има степенуване на по-свято път -– това е Пътят на мощите на Свети Йоан Рилски“.

По нейните думи при нас исторически е напълно документирано, че през 1469 година за първи път са пренесени мощите от Велико Търново до София.

“По най-интелигентният начин нашите монаси от Рилския манастир са ползвали султанско разрешение, за да преминат през цяла България. Това е един невероятен подвиг от тяхна страна особено защото това са били най-тежките години на робството“, казва още тя.

“Поклонниците и любителите на историята могат да се включат в поклонническия поход "Светият път", в която и да е отсечката“, казва още тя.

Поклонническият маршрут "Светият път" представлява не само вълнуващо приключение, но и възможност да се проследи историческият път, по който са пренесени мощите на свети Йоан Рилски. Той представлява своеобразен символ на вярата и духовността на българския народ и носи дълбоко значение за религиозната общност.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17