Светият път е поклоннически маршрут, който следва пътя на пренасяне на мощите на най-почитания български светец, преподобен Йоан Рилски Чудотворец, от Търновград до Рилската света обител през 1469 година. Този път все още няма целево изградена инфраструктура и маркировка, поради което се препоръчва да не се преминава самостоятелно. Вместо това ежегодно се организират поклоннически походи с благословението на епархийските митрополити.
През 2019 година, в чест на 550-годишнината от връщането на мощите на свети Йоан Рилски от Търновград в Рилския манастир, за първи път беше изминат целият път пеша, максимално близък до оригиналния път от 1469 година.
През 2023 година поклонническият пешеходен поход "Светият път" ще се проведе от 1 юли до 12 август. Христина Бързанова, председател на Националния комитет "Св. Иван Рилски", разказва за инициативата в предаването "Нашият ден":
"За мен всичко започна през 2011 година, когато изминах пътя “Ел Сантяго де Камино“. Ние имаме собствен свят път. Смело мога да кажа, че ако има степенуване на по-свято път -– това е Пътят на мощите на Свети Йоан Рилски“.
По нейните думи при нас исторически е напълно документирано, че през 1469 година за първи път са пренесени мощите от Велико Търново до София.
“По най-интелигентният начин нашите монаси от Рилския манастир са ползвали султанско разрешение, за да преминат през цяла България. Това е един невероятен подвиг от тяхна страна особено защото това са били най-тежките години на робството“, казва още тя.
“Поклонниците и любителите на историята могат да се включат в поклонническия поход "Светият път", в която и да е отсечката“, казва още тя.
Поклонническият маршрут "Светият път" представлява не само вълнуващо приключение, но и възможност да се проследи историческият път, по който са пренесени мощите на свети Йоан Рилски. Той представлява своеобразен символ на вярата и духовността на българския народ и носи дълбоко значение за религиозната общност.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg