Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извън картата: Боян Петров и борбата за преоткриване на географията

| обновено на 30.06.23 в 09:32
Боян Петров и водещата на предаването “Нашият ден“ - Мария Мира Христова
Снимка: БНР

Боян Петров е студент по география и сътрудник на Географ. БГ, който има амбиции да превърне географията в своя житейска мисия. Той се стреми да помогне за промяната на отношението към географията и да я популяризира като важна и приложима наука. Ангажира се с работата в Географ. БГ и се стреми да споделя своите знания и страст към географията с други хора.

В интервюто му за предаването "Нашият ден", Боян споделя своите впечатления и наблюдения относно състоянието на географията в образованието и обществото.

Той забелязва, че през последните години географията е поставена на заден план в сравнение с биологията, физиката и химията, които са станали по-популярни както в средното образование, така и във висшето. Въпреки това, Боян изразява своята любов към географията и решението си да я избере като своя житейска пътека.

В предаването той обяснява, че през втората половина на миналия век географията придобива характер на "описваща наука", която се фокусира върху факти като местоположение на реки, върхове и планини. Това обаче според него намалява значимостта на дисциплината и нейната реална приложимост, особено във висшето образование. Той счита, че географията изследва по-дълбоки процеси, явления и връзки между компонентите в природата и обществото. Въпреки това, географията все още се сблъсква с проблеми при получаването на сериозно признание поради наличието на този преходен период.


В “Нашият ден“ Боян отбелязва също, че в средното образование има реформи, които насочват географията към западноевропейските и американските модели на преподаване. Въпреки че това може да се счита за положителна промяна, преходът все още е труден и не толкова успешен.

Той отбелязва, че реформите в географията са започнали преди около 2-3 години и все още създават затруднения  и объркват учениците. Преходът към новите методи на преподаване е в процес и изисква време за адаптация.

Според него в бъдеще географията ще стане все по-актуална наука поради нарастващите екологични проблеми.

В заключение, Боян Петров вижда необходимостта от промяна в отношението към географията и нейното приобщаване в образованието и обществото. Той вярва, че географията може да играе ключова роля в разбирането и решаването на съвременните екологични предизвикателства и се ангажира със своите дейности да допринесе за промяната.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00