Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Извън картата: Боян Петров и борбата за преоткриване на географията

| обновено на 30.06.23 в 09:32
Боян Петров и водещата на предаването “Нашият ден“ - Мария Мира Христова
Снимка: БНР

Боян Петров е студент по география и сътрудник на Географ. БГ, който има амбиции да превърне географията в своя житейска мисия. Той се стреми да помогне за промяната на отношението към географията и да я популяризира като важна и приложима наука. Ангажира се с работата в Географ. БГ и се стреми да споделя своите знания и страст към географията с други хора.

В интервюто му за предаването "Нашият ден", Боян споделя своите впечатления и наблюдения относно състоянието на географията в образованието и обществото.

Той забелязва, че през последните години географията е поставена на заден план в сравнение с биологията, физиката и химията, които са станали по-популярни както в средното образование, така и във висшето. Въпреки това, Боян изразява своята любов към географията и решението си да я избере като своя житейска пътека.

В предаването той обяснява, че през втората половина на миналия век географията придобива характер на "описваща наука", която се фокусира върху факти като местоположение на реки, върхове и планини. Това обаче според него намалява значимостта на дисциплината и нейната реална приложимост, особено във висшето образование. Той счита, че географията изследва по-дълбоки процеси, явления и връзки между компонентите в природата и обществото. Въпреки това, географията все още се сблъсква с проблеми при получаването на сериозно признание поради наличието на този преходен период.


В “Нашият ден“ Боян отбелязва също, че в средното образование има реформи, които насочват географията към западноевропейските и американските модели на преподаване. Въпреки че това може да се счита за положителна промяна, преходът все още е труден и не толкова успешен.

Той отбелязва, че реформите в географията са започнали преди около 2-3 години и все още създават затруднения  и объркват учениците. Преходът към новите методи на преподаване е в процес и изисква време за адаптация.

Според него в бъдеще географията ще стане все по-актуална наука поради нарастващите екологични проблеми.

В заключение, Боян Петров вижда необходимостта от промяна в отношението към географията и нейното приобщаване в образованието и обществото. Той вярва, че географията може да играе ключова роля в разбирането и решаването на съвременните екологични предизвикателства и се ангажира със своите дейности да допринесе за промяната.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05