Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви тайни крие още човешкият геном?

| обновено на 26.06.23 в 11:55
Снимка: Pixabay

Доктор Милена Георгиева, молекулярен биолог, сподели в интервюто си за предаването "Нашият ден", че човешкият геном крие още много неразгадани тайни, тъй като представлява софтуерът, който управлява нашата физика. Трудността по пълното му дешифриране е в големината на информацията, която се съдържа в генома и която преди няколко години не можеше да бъде извлечена и разчетена.

В предаването тя споделя още, че проектът "човешки геном" е бил завършен миналата година, когато е била покрита съществена част от нашия генетичен материал. Доктор Георгиева посочи, че тези 8% от генома, които са  останали непокрити, са изключително високо повторени последователности. Въпреки това, тяхното разчитане е от значение, тъй като те са отговорни за структурата и топографията на хромозомите в клетките ни.

По думите на д-р Георгиева, броят на гените в човешкия геном е около 22-23 хиляди, което е по-малък брой, отколкото се е предполагало. Изключително малка част от нашата ДНК, само 2%, е активна и кодираща, като носи и наследствената информация. Останалата част от ДНК-то в началото се смяташе за "отпадъчна" и не привличаше особено внимание. “С последните открития в генетиката обаче стана ясно, че тези непрограмиращи последователности играят важна роля за структурата и функциите на нашия геном“, казва тя. 

България също участва в европейския проект "1+ милиона европейски генома", който има за цел да разкрие още повече тайни на човешкия геном и да предостави ценни данни за медицинската наука.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12