Доктор Милена Георгиева, молекулярен биолог, сподели в интервюто си за предаването "Нашият ден", че човешкият геном крие още много неразгадани тайни, тъй като представлява софтуерът, който управлява нашата физика. Трудността по пълното му дешифриране е в големината на информацията, която се съдържа в генома и която преди няколко години не можеше да бъде извлечена и разчетена.
В предаването тя споделя още, че проектът "човешки геном" е бил завършен миналата година, когато е била покрита съществена част от нашия генетичен материал. Доктор Георгиева посочи, че тези 8% от генома, които са останали непокрити, са изключително високо повторени последователности. Въпреки това, тяхното разчитане е от значение, тъй като те са отговорни за структурата и топографията на хромозомите в клетките ни.
По думите на д-р Георгиева, броят на гените в човешкия геном е около 22-23 хиляди, което е по-малък брой, отколкото се е предполагало. Изключително малка част от нашата ДНК, само 2%, е активна и кодираща, като носи и наследствената информация. Останалата част от ДНК-то в началото се смяташе за "отпадъчна" и не привличаше особено внимание. “С последните открития в генетиката обаче стана ясно, че тези непрограмиращи последователности играят важна роля за структурата и функциите на нашия геном“, казва тя.
България също участва в европейския проект "1+ милиона европейски генома", който има за цел да разкрие още повече тайни на човешкия геном и да предостави ценни данни за медицинската наука.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg