Темата като че ли е съвсем ясна, когато става дума за преподаване на български език на чужденци. Тази дейност има стари традиции у нас, но днешният ден поставя и доста нерешени въпроси като липсата на ясен стандарт за преподаване и прилагането на европейската езикова рамка по отношение на българския език, казва доц. Венера Байчева от катедра "Български език като чужд" във Факултета по славянски филологии на Софийския университет. Тя е ръководителка на новата магистърска програма "Приложна лингвистика – преподаване на български език като чужд".
От следващата академична година студентите ще бъдат подготвяни да преподават на чужденци, в българските училища зад граница, но и на български деца с различен майчин език. Екипът на Катедрата си е поставил задачата да работи в три основни посоки – програми за обучение, учебници и методика.
По обясними причини обликът и числото на чужденците, които подлежат на обучение по български език, в последните няколко години търпи драстична промяна. Това също налага преосмисляне на методиката и учебните пособия. "Надяваме се догодина да имаме първия интерактивен учебник, който ще може да се използва и като приложение, т.е. ще бъде наистина общодостъпен", споделя доц. Байчева.
През месец ноември Катедрата съвместно с Асоциацията на преподавателите по български език като чужд организират в Харманли международна научно-приложна конференция "Контакт на езици и култури – българският език в контекста на мигрантската криза и адаптацията на бежанци". Очакванията са за плодотворна среща на академичния свят, практикуващи преподаватели, неправителствени организации и държавни институции.
Що се отнася до преподаването на български език в системата на средното ни образование, незадоволителните резултати на децата с различен майчин език, но и на всички ученици, ако се съди по резултатите от национални и международни оценявания, то подлежи на сериозно преосмисляне. Дали методиката обучението по чужд език не би дала полезни идеи за промяна на преподаването на български език в посока практическо усвояване и придобиване на умения за сметка на теорията.
Чуйте как отговаря на въпроса доц. Байчева в звуковия файл.
Снимка – Министерство на образованието и личен архив
Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg