Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Толстой, Достоевски, Путин

Предаването "Гласът на времето" прави опит за обсъждане на политическите девиации в Русия през огледалото на руската литература, която безпощадно разкрива и диктаторските, и имперските рефлекси на елита, но и манталитетните особености на обикновения човек. Особено е важно да се подчертае, че в Русия няма два свята – един бял – на великата култура, и един черен – на самодръжците-тирани, а има един свят – със своите крайности. От тази гледна точка изказвания като: "Аз харесвам великата руска литература и култура, но не харесвам самодържавието и диктаторите на Русия" са опростенчески.

Разговорът по темата се осъществява с писателя Деян Енев, с професор Людмил Димитров, с журналиста Ива Беров. 

Людмил Димитров разсъждава за необходимостта да се преподава и чете руска литература не по схемата, която ни задава евентуално желаещият да ползва тази литература за политическо влияние режим, а от наша, българска гледна точка. 

Иво Беров допълва, че той дели световните писатели на "свои" и "несвои", включително руските. Тоест такива, които му казват нещо важно и съответно припознава като близки, а не като "французи", "руснаци" или други. 

Деян Енев се спира особено върху повестта на Лев Толстой "Хаджи Мурат" и изтъква способността на големия талант да преодолява националните, националистически или идеологически пристрастия.

В дискусията става дума за имена като Пушкин, Лермонтов, Куприн, Иванов, Манделщам, Булгаков, Бабел, Солженицин, Бродски, Висоцки и др. Събеседниците в студиото се обединяват около идеята, че руският "Мономах" днес – Владимир Путин, не е интересен от литературна гледна точка като политически характер.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29