Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да намерим удоволствие в писането

Снимка: Бойка Тодорова

В една по-хубава алтернативна реалност "Тайните на писането" от литературния критик Олга Николова щеше наистина да бъде използвана като училищно помагало, а учениците чрез нея щяха да откриват удоволствието от работата с текста. В нашата, където основна цел на всяка писмена работа е да се изпълнят конкретни обективни, но и формални, изисквания, текстовете в малката синя книга могат да станат отдушник за тези гимназисти, които все още не са намразили изучаването на литература и имат нужда периодично да преоткриват смисъла в заниманията си.

Наистина освен с изобилие от препратки към древни и съвременни автори от цял свят "Тайните на писането" е изпълнена и със задачи и упражнения за ума и сетивата. 

Те дават теми по-скоро за медитация, отколкото за писмени работи, а като най-важна цел се очертава търсенето на смисъла. Защото, вместо да разкрива някакви занаятчииски тайни и винаги работещи техники, Олга Николова се занимава именно със смисъла, без който един текст би бил ненужен, с връзката между писането и нуждата нещо да бъде казано.

Излизането на наръчника дава повод за размисъл какво можем да научим за създаването на един текст отвъд училищните помагала и курсовете по творческо писане. 

Олга НиколоваКнигата е насочена към младата публика и с лекия си и съвсем неформален език представлява всъщност едно ръководство по живеене, което сякаш ни казва "наслаждавай се на живота и на жаждата си за знания, гледай и слушай внимателно света наоколо, черпи с пълни шепи от постигнатото преди теб и писането ще добие форма и смисъл".

Повече за "Тайните на писането" Олга Николова разказа в "Какво се случва"

Чуйте разговора с Олга Николова.

Снимки – Бойка Тодорова, изд. Просвета, личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27