В една по-хубава алтернативна реалност "Тайните на писането" от литературния критик Олга Николова щеше наистина да бъде използвана като училищно помагало, а учениците чрез нея щяха да откриват удоволствието от работата с текста. В нашата, където основна цел на всяка писмена работа е да се изпълнят конкретни обективни, но и формални, изисквания, текстовете в малката синя книга могат да станат отдушник за тези гимназисти, които все още не са намразили изучаването на литература и имат нужда периодично да преоткриват смисъла в заниманията си.
Наистина освен с изобилие от препратки към древни и съвременни автори от цял свят "Тайните на писането" е изпълнена и със задачи и упражнения за ума и сетивата.
Те дават теми по-скоро за медитация, отколкото за писмени работи, а като най-важна цел се очертава търсенето на смисъла. Защото, вместо да разкрива някакви занаятчииски тайни и винаги работещи техники, Олга Николова се занимава именно със смисъла, без който един текст би бил ненужен, с връзката между писането и нуждата нещо да бъде казано.
Излизането на наръчника дава повод за размисъл какво можем да научим за създаването на един текст отвъд училищните помагала и курсовете по творческо писане.
Книгата е насочена към младата публика и с лекия си и съвсем неформален език представлява всъщност едно ръководство по живеене, което сякаш ни казва "наслаждавай се на живота и на жаждата си за знания, гледай и слушай внимателно света наоколо, черпи с пълни шепи от постигнатото преди теб и писането ще добие форма и смисъл".
Повече за "Тайните на писането" Олга Николова разказа в "Какво се случва"
Чуйте разговора с Олга Николова.
Снимки – Бойка Тодорова, изд. Просвета, личен архив
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..
Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства...
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg