Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Music Art Tabor – общуване чрез изкуство с ромската общност

Снимка: musicarttabor.com

Амфитеатърът в Лом ще бъде домакин на пътуващия фестивал на Music Art Tabor. Проект цели да допринесе за подобряване на достъпа до изкуство и култура за младежи в неравностойно положение и такива от етнически малцинства. Той включва редица артсъбития и концерти, които от месец насам се провеждат в четири от крайните квартали в София и в четири малки населени места в Северна България. Тази вечер (10 юли) от 19.30 часа в Лом ще се случи именно това – концерт на открито, творчески работилници, които ще включват рисуване, музика и пъроформанс артисти, 3D мапинг и кинопрожекции.

Събитията се организират съвместно с Норвежкото дружество на композиторите и лириците и Water Tower Art Fest, които ще покажат много изкуство, емоции и социална креативност. А участие вземат творци от България и Норвегия. Music Art Tabor всъщност е продължението на инициативата за децентрализация на културния живот на сдружение "Име".

"Идеята тръгна оттам, че много ми се искаше да отидем на места, където никой никога не ходи. Това са ромските махали в малките населени места, и там да направим самите резиденции, самите пленери. Да се живее с тях, да се види как всъщност живеят, да се обменя в най-добрия случай чрез изкуство комуникация с тях. И така се стигна до това да намеря много ентусиазирани партньори от Норвегия и да ни бъде делегирано доверие от една от най-големите им финансиращи институции", обясни ефира организаторката Ния Пушкарова.

Music Art Tabor започна през юни с опознавателен концерт в Топлоцентрала, а оттам продължи към кварталите Факултета, Орландовци и Илиянци. През следващите месеци ще бъдат представени различни творчески инициативи и социални събития, които чрез интерактивни методи и синтез на различни изкуства, спорт, музика и занаяти, ще привлекат нови публики и ще допринесат за общуването с ромската общност.

Проектът на сдружение "Име" отваря поставените граници и събира професионалните артисти, като тези от Норвегия например, които проявяват интерес и отношение към българския фолклор, и самородните таланти. Всички те заедно потопят посетители в магията на ромските ритми и култура.

"Както ние даваме достъп на който и да било до нещата, които правим, така и те дават достъп до техния начин на живот и тяхната култура. То не е еднопосочна улица. Това нещо, което сме се наели да направим, не е лесно, повярвайте ми – не заради комуникацията, която всъщност я има и която е доста спонтанна и възможна във всеки един момент, а по-скоро от административните пречи, които имаме, за да се направи едно такова нещо въобще възможно. Смятам, че "достъпът" и тези думички като цяло трябва да бъдат променени. Те не са наши, те са по програма. "Интеграция" не е точната дума, която искам да използвам за този наш проект. По-скоро искам да говоря за комуникация, която е и от нас към и тях и от ромските общности към нас", добави още Ния Пушкарова, като подчерта, че до момента са имали само интересни и топли взаимоотношения. Според нея начинът да се получи подобен проект като Music Art Tabor е човек да се отвори със сърцето и творчество си и да не позволява административните, бюрократични причини да попречат на подобни връзки.

Всеки концерт, всяка работилница или събитие не прилича на друго. Участниците и енергията са различна. И всичко продължава дълго след мини фестивалите. Не само заради резиденциите, а и заради усещането за споделено творчество.

Music Art Tabor тепърва ще посети село Осиковица в Правец, котелското село Градец и Драгиново във Велинград. След това ще се върне в София, за да обмени опит, изкуство и комуникация с ромската общност в кварталите Подуяне и "Христо Ботев".

А що се отнася до Лом:

"Имаме възможността да се свържем не с една, не с две, а с три махали в града и да работим с децата. Творческите работилници ще бъдат за тях. Също така ще има и представители от общността на нашите концерти – духов оркестър и някои известни от Лом и региона пианисти и акордеонисти. Много сме развълнувани, че сме тук – изключително горещо е и много красиво. Довечера е първият ни концерт, който ще направим заедно с нашите български музиканти Росен Захариев-Роко и Борислав Петров и гостът ни акордеонист от Норвегия Бьорн-Петер Тосе, който е много добре запознат с българската музика, защото това е фокусът му. Той се интересува от тракийския ни фолклор."

Повече от Ния Пушкарова от сдружение "Име" чуйте в звуковия файл.

Вторият концерт на Music Art Tabor в Лом ще бъде утре, 11 юли, от 19.30 часа в читалище "Събуждане – 1899".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите: "Романтична..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00