Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставрираната къща-музей "Васил Левски" в столицата отваря врати

| обновено на 13.07.23 в 09:01
Снимка: facebook/sofiamunicipality

В квартал "Бенковски" в столичния град София, на 18 юли, ще бъде открит първият музей на Апостола - реставрираната къща-музей "Васил Левски". Това специално място пренася посетителите в историята на големия български революционер. Цветанка Тонева, секретар на Народно читалище "Георги Бенковски-1911", споделя подробности за къщата в интервю за "Нашият ден".

Нейната история започва в началото на XVIII век, когато е построена. През 1871 година тя преминава в притежание на Веле Митров и се намира в село Биримирци, което по-късно, заедно със съседното Обрадовци, е обединено в квартал "Бенковски" в София.

През тази година Васил Левски посещава селото и нощува в къщата на Веле Митров. Заедно с приятеля си, о. Генадий Ихтимански, който е игумен на Драгалевския манастир, Левски събира родолюбиви селяни от Биримирци и Обрадовци и основава Биримирския таен революционен комитет.

Днес къщата е преобразена в музейна сбирка, запазваща духа на XVIII и XIX век. Тя е едноетажна с площ от 73 кв.м. и разполага с характерното за българското селско обитаване от това време разпределение. Планът ѝ е правоъгълен, а разпределението се състои от две равни помещения - "соби". Входът е от врата, която води в дневното помещение, а оттам има връзка към зоната за спане. Къщата има четиристранен покрив с дървена носеща конструкция.

Цветанка Тонева разказва, че мястото не е получило нужното внимание през годините. Въпреки че през 1979 година е признато за Паметник на културата с местно значение, къщата не е била подходящо поддържана и популяризирана. Въпреки това, всеки 19 февруари се отбелязва годишнина от обесването на Левски.

Историята на основаването на революционния комитет се свързва с посещението на Васил Левски в Драгалевския манастир през края на 1871 година. На 8 ноември, който е Арахангелов ден според църковния календар, Левски се запознава с поп Георги, местния свещеник, който извършва водосвет в домовете. Левски му държи котлето със светена вода. Още в двора на манастира получава информация за характера и живота на Веле Митров. Цветанка Тонева изразява своето възхищение към Левски, считайки го за “светец и неговото дело за достойно за подражание“.

Така реставрираната къща-музей "Васил Левски" в квартал "Бенковски" в София се открива на 18 юли, за да запознае посетителите с богатата история на Апостола и да запази жива паметта за неговия подвиг.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20