Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На две колела за по-добро бъдеще: Сдружението на жените мотористи се бори за важни каузи

| обновено на 13.07.23 в 12:38
Снимка: adybikers.bg

Сдружението на жените мотористи в България е организация, създадена преди три години, с цел да обедини жени с различни интереси и професионално развитие, които обичат да карат мотори. Те имат идеята да използват своето общност и участис в популярни каузи, за да привличат вниманието към важни обществени теми.

Мария Маринова, една от членките на сдружението, споделя в ефира на "Нашият ден", че мотористките не само са отговорни на пътя, но и се стремят да работят по важни теми, освен техните традиционни инициативи. Те провеждат национална кампания за ранен скрининг на рак на гърдата например, като осигуряват безплатни консултации и прегледи на жени в провинцията. Целта им е да привлекат вниманието и да помогнат на жени, които обикновено няма да потърсят медицинска помощ, и да открият заболявания в ранен етап, където лечението има по-голям успех.

Освен кампанията за ранен скрининг на рака на гърдата, сдружението провежда целогодишна кампания срещу домашното насилие. Маринова подчертава важността на работата с жертви на домашно насилие и привличането на внимание към тази проблематика. Те се стремят да “нарушат мълчанието и да предоставят подкрепа на жертвите“.

Другата кампания, която сдружението провежда, е "Опознай с храни българското на две колела". Тя има за цел да популяризира българската кухня и култура, като мотористките обикалят различни региони и представят населени места и храни.

Освен тези каузи, жените мотористи също работят за подобряване на безопасността на пътя. Те са създали дамска мотообщност, която се занимава с проблема на липсата на култура на движението и познаването на правилата в пътното движение. Маринова отбелязва, че през летния сезон има много шофьори от различни страни, които се движат по пътищата на България и имат различна култура на шофиране. Въпреки това, те призовават всички участници в движението да спазват правилата и да бъдат отговорни и толерантни един към друг.

Велина Антрова, друга от членките на сдружението, споделя, че те са обединени не само от общата любов към моторите, но и от отговорността и взаимната толерантност на пътя.

Сдружението на жените мотористи в България продължава да работи по своите каузи и да използва моторите си като средство за привличане на внимание към важни социални и обществени въпроси. Те се стремят да бъдат отговорни участници в движението и да съдействат за подобряване на безопасността на пътя.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31