Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На две колела за по-добро бъдеще: Сдружението на жените мотористи се бори за важни каузи

| обновено на 13.07.23 в 12:38
Снимка: adybikers.bg

Сдружението на жените мотористи в България е организация, създадена преди три години, с цел да обедини жени с различни интереси и професионално развитие, които обичат да карат мотори. Те имат идеята да използват своето общност и участис в популярни каузи, за да привличат вниманието към важни обществени теми.

Мария Маринова, една от членките на сдружението, споделя в ефира на "Нашият ден", че мотористките не само са отговорни на пътя, но и се стремят да работят по важни теми, освен техните традиционни инициативи. Те провеждат национална кампания за ранен скрининг на рак на гърдата например, като осигуряват безплатни консултации и прегледи на жени в провинцията. Целта им е да привлекат вниманието и да помогнат на жени, които обикновено няма да потърсят медицинска помощ, и да открият заболявания в ранен етап, където лечението има по-голям успех.

Освен кампанията за ранен скрининг на рака на гърдата, сдружението провежда целогодишна кампания срещу домашното насилие. Маринова подчертава важността на работата с жертви на домашно насилие и привличането на внимание към тази проблематика. Те се стремят да “нарушат мълчанието и да предоставят подкрепа на жертвите“.

Другата кампания, която сдружението провежда, е "Опознай с храни българското на две колела". Тя има за цел да популяризира българската кухня и култура, като мотористките обикалят различни региони и представят населени места и храни.

Освен тези каузи, жените мотористи също работят за подобряване на безопасността на пътя. Те са създали дамска мотообщност, която се занимава с проблема на липсата на култура на движението и познаването на правилата в пътното движение. Маринова отбелязва, че през летния сезон има много шофьори от различни страни, които се движат по пътищата на България и имат различна култура на шофиране. Въпреки това, те призовават всички участници в движението да спазват правилата и да бъдат отговорни и толерантни един към друг.

Велина Антрова, друга от членките на сдружението, споделя, че те са обединени не само от общата любов към моторите, но и от отговорността и взаимната толерантност на пътя.

Сдружението на жените мотористи в България продължава да работи по своите каузи и да използва моторите си като средство за привличане на внимание към важни социални и обществени въпроси. Те се стремят да бъдат отговорни участници в движението и да съдействат за подобряване на безопасността на пътя.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12