От есента Дерида денс център има нова инициатива – Киноуикенд. Връзката между киното и танца е голяма, има различни жанрове в киното, които много си взаимодействат с танца, както и доста хореографи работят в тази посока, и затова Кино "Дерида" започва през септември, в началото на новия сезон да прожектира предимно независимо кино.
Изпълнителният директор на "Дерида" Атанас Маев каза, че се водят разговори с продуценти, режисьори и артисти от Германия и Израел. Предвижда се също така да бъде представена "Вечер на студентското кино", за което НАТФИЗ вече са дали съгласие. От "Дерида" се надяват през октомври при тях да се състои и украинският фестивал "Око".
"За нас е изключително важно да запазим независимостта си и да следваме естетиката, в която вярваме. Именно затова на сцената програмираме представления изцяло от независимия сектор, без никаква външна намеса", казва Атанас Маев.
Българското кино е много важен фактор в програмата, както и дискусиите след филмите. Прожекциите в "Дерида" ще бъдат в събота и неделя. В останалото време се показват спектакли и танцово изкуство. Програмата е разделена на четири фокуса – движение и танцово кино, българско кино, дебюти на български и световни автори, и премиери.
А до есента на сцена "Дерида" предстои на 22 юли за първи път пред българска публика да бъде представен спектакълът "Начало без край" на базираните в Ню Йорк световноизвестни артисти Тушрик Фредерикс и Ребека Марголик.
На 3 август ще гостува хореограф от Китай, а на 15 август – израелската хореографка Ор Марин.
Какво да очаквате още, можете да разберете от интервюто с Атанас Маев.
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg