Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалната тревожност - същност, причини, терапия

Разговор със Станислава Велева, клиничен психолог и психотерапевт

Социална тревожност - снимката е илюстративна.
Снимка: Pixabay

Социалната тревожност е свързана с очаквани в бъдещето неприятни преживявания и събития и се преживява с чувство за напрежение и поведение на отбягване.

Хората със социална тревожност се страхуват от излагане, посрамване, унижение и отхвърляне в социални ситуации. Типичен проблем за тях е говоренето пред повече хора, ходенето на гости и по заведения в компания или сам.

Социалната тревожност обикновено се проявява в тийнейджърските години, въпреки че може да възникне и в детството. Точната причина за състоянието не е ясна, но се смята, че е комбинация от генетични фактори и такива на околната среда. Оказва се, че социалната тревожност носи със себе си склонността да се изпитва преувеличен отговор при страх по време на реакцията "бий се или бягай", а това води до допълнителна тревожност.

Какво е социалната тревожност, какво я поражда и какви са възможностите за терапия разказва специалистът, психотерапевт Станислава Велева (на снимката в дясно).

Чуйте подробности в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Спецификата на Съюза на евангелските съборни църкви в България

Началото на Първа евангелска църква – град София е поставено през 1864 г. от синовете на православния свещеник Тодор – Георги и Михаил, жените им и двете му дъщери. Това съвпада с работата на първите мисионери, Чарлз Морс и д-р Хенри Хаскел, които пристигат в София, за да проповядват благовестието, през 1862 и 1863 г. Църквата е член на Съюза на..

публикувано на 13.01.25 в 09:50
Лъчезар Лисицов

За три мандата на Борисов – Пеевски стана най-силният човек в държавата

Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето парламентарно представени политици по-скоро имитират някакво желание, че искат да се борят за добруването на народа ни . Това е популизъм, защото реално, ако някой иска да свърши работа, той трябва да свърши..

публикувано на 13.01.25 в 09:15

Как да превърнем мрака в светлина

Тъмна и мъчителна нощ бе настанала над цялата земя. В мрака на езичеството и на греха проблясва Божията светлина, след въплъщението на Сина Божи. Изпълва се времето и чрез раждането, живота и делата на Обещания Месия, както се казва в евангелското четиво от неделята след Богоявление "народът, който седеше в мрак, видя голяма светлина, и за ония,..

обновено на 12.01.25 в 11:26

Децата, интернет и предизвикателствата на общуването. Къде се крие опасността?

В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен интернет. С нея разговаряме за това какво търсят децата в интернет пространството и дали са готови да поемат "тежестта" на публичните си профили. Правят ли разлика между техническа грамотност и медийно..

публикувано на 12.01.25 в 08:55
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55