Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата и смелостта на жените – бежанки показва гръцката фотографка Олга Стефату

"За мен е важна силата на разказа, а фотографията е изразното средство, което най-добре го предава. Няколко години бях фотожурналист, отразявах бежанската криза и усетих, че трябва да намеря друг ъгъл, чрез който да говоря за проблемите на бежанците и особено на жените - бежанки“, казва гръцката фотографка, и режисьорка на документални филми Олга Стефату. 

Нейната изложба "Chrysalis", която представя портрети на жени - бежанки в Гърция, се открива тази вечер в столичната галерия "Синтезис". Жените, родом от Конго, Камерун, Иран, Ирак, Афганистан и Сирия застават пред нейната камера в златни костюми, изработени от спасително фолио, а кадрите са съпътствани от текстове, които разказват техните истории и пътя им на миграция. 

"Χρυσαλλίς е старогръцка дума, която означава последния стадий преди какавидата да се превърне в пеперуда. На гръцки това буквално означава "златен пашкул“ и златните костюми на жените, в които те са снимани, обозначават този пашкул като безопасно място“, обяснява Олга Стефату.

Олга Стефату (в ляво) и Надежда Павлова
 "За всяка жена има създадена уникална рокля, за да може тя да преживее нещо приятно. Този златен костюм е символ на овластяването. Когато го носиш ти се чувстваш силен. Тези жени и бежанците като цяло имат много малко добри спомени от пътуването си към Европа. Исках тяхната сила да бъде видяна", допълва тя.

"Олга намира начин да представи тема, която сме свикнали да виждаме в съвсем различен визуален контекст. Свикнали сме да виждаме бежанците като изтощени, изморени, окъсани хора,  докато Олга е успяла да ги представи в една съвсем друга светлина и съвсем друга роля. Тя има дава възможност да се покажат като красиви хора, да разкажат за своите планове, за своето пътуване. Амплитудата между кадрите и разказите е огромна", казва кураторката на изложбата Надежда Павлова.

Олга Стефату посочва, че някои от бежанките вече не са в Гърция, други все още са там. Те са на различни етапи от своето пътуване, но според мен имат голяма нужда от психологическа подкрепа и от възможности. Те имат какво да предложат.

Изложбата на гръцката фотографка ще бъде открита на 20 юли 2023 г.  в 19 часа от Ираклис Папайоану, куратор на Музея на фотографията в Солун

А на следващия ден желаещите могат да се включат в тур в изложбата със самата авторка. На 22 юли 2023 г. в галерията ще бъде с фокус: гръцка фотография и ще предложи няколко лекции.

Изложбата може да бъде видяна до 16 септември 2023 г.

Чуйте Олга Стефату и Надежда Павлова в "Артефир". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10