Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Дикова: бях щастливо дете, имах безгрижно детство, изпълнено с музика

Елена Дикова (вляво) и Аделина Александрова
Снимка: БНР

Не за първи път пианистката Елена Дикова гостува в "Предаване без име". И не за първи път се случва така, че гостуването ѝ съвпада с кръгла годишнина на нейния баща – забележителния български пианист Антон Диков, от чието рождение на 29 август ще отбележим 85 години. Но този път поводът за срещата ни беше друг – тя бе провокирана от един чудесен концерт, състоял се в Първо студио на БНР, и премина с уговорката от моя страна, че ще си говорим предимно за Елена, а не за баща ѝ. Защото винаги е любопитно да научим какво означава да растеш в орбитата на известни родители, помага или по-скоро натежава тяхната слава, и дали освен съзнателен избор музиката е и твоя неизбежна съдба!

Започнала творческия си път от майсторския клас при проф. Антон Диков и успоредно с това – курсовете на проф. Джей Готлиб и проф. Оливие Гардон във Франция, днес Елена Дикова има впечатляваща кариера. През 1997 завършва публичен курс по интерпретация при проф. Доминик Мерле във Флен, Франция. През 1995-2000 и от 2007 насам е преподавател по пиано в НМУ "Любомир Пипков". От 1993 е хоноруван, след това – главен асистент, а понастоящем – професор към Катедра "Пиано" в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

Автор е на множество трудове и публикации, носител е на Златна лира от СБМТД (Съюз на българските музикални и танцови дейци). Но преди всичко Елена е прекрасен музикант! Тя концертира активно, като пристрастията й са предимно в областта на камерната музика, където си партнира успешно с други изтъкнати български изпълнители. С някои от тях ще я чуем в двете части на разговора ни, осъществен за "Предаване без име", кратък фрагмент от който ви предлагаме в звуковия файл.

Първата част от интервюто можете да проследите на 22 юли, а втората – на 29 юли от 11 часа. В тях ще научите и малко повече за живота на Елена "извън сцената".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05