Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снежина Мечева

Какво е да си учител по България в чужбина?

Ние защитаваме национална кауза, съхраняваме българи и българското извън България.

Снежина Мечева (вдясно) и Нина Цанева
Снимка: Росица Александрова

Как се създават, утвърждават и разширяват българските училища в чужбина след промените? Кой български дипломат застава пръв в тяхна подкрепа? Какво е да отдадеш на каузата да бъдеш учител в едно от българските училища в чужбина?

"Да си учител по България в чужбина, това е удоволствие и усилие. Предизвикателствата са много, отплатата е голяма и тя най-често се изразява в една дума – любов".

Това казва в интервю за БНР Снежина Мечева, дългогодишен директор  на Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на България в Лондон, Великобритания и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) от нейното създаване.

Тя прекарва над 35 години в българското училище в Лондон, като оставя ярка следа за българското образование зад граница и успява да обедини в обща кауза българските родители и българското общност. Споделя, че нейното голямо призвание е да бъде сред децата и да бъде учител.

"Чувствам се щастливка, защото имах възможност да се докосна и да живея с посланик Иван Станчов. Хора, които един път са го видели цял живот са признателни за този шанс“, посочва Снежина Мечева.

Посланик Иван Станчов и Снежина Мечева.

През 1991 г. Иван Станчов е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Първото, което направи, когато дойде, е да възстанови затвореното от България училище за българчетата и то за всички, които желаят децата им да учат български в чужбина. Защото той беше 60 години емигрант и е мечтал за България, а децата му не знаеха български, защото не са имали възможност да ходят на училище, припомня тя.

"Всеки един посланик, дори да е имал съмнения в началото много бързо губи тези съмнения. И понеже моят ангажимент беше много стабилен, колегите с които създадохме колектива в същност почувстваха, тази отговорност. Човек има нужда от съдружие и ние направихме невероятен екип с колегите ми", пояснява тя.

След дълга и продължителна битка от 2011 г. мрежата от български училища в чужбина е част от българската образователна система. Днес училищата зад граница са 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата, те съществуват основно благодарение на труда, средствата, енергията и ентусиазма на сънародниците ни, живеещи извън пределите на България.

"Ние защитаваме национална кауза, съхраняваме българи и българското извън България", казва още Снежина Мечева.

През тази година тя напуска българското училището в Лондон, защото е време да се пенсионира. 

"Искам тези, който идват след нас да помнят какво сме направили ние. Да не замахват с ръка, че е било лесно и да продължат колкото се може по възрожденски. Защото ние от самото начало до последния си дъх сме работили с такава възрожденска дарителска кауза", твърди тя. 

Чуйте целия разговор със Снежина Мечева в звуковия файл.
Снежина Мечева е завършила специалност Българска филология в Пловдивския  университет "Паисий Хилендарски”. До 1991 г. работи във Военната киностудия като филмов монтажист, по-късно в Студия за научно-популярни и документални филми "Време” като монтажист, режисьор по монтажа и редактор. През 1987 г. пристига в Лондон, където съпругът й е назначен на работа. От 1991 г. до момента е преподавател по български език и литература  от 1 клас до 8 клас и е директор на училището. През 2007 г. става един от съоснователите на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) и говорител на асоциацията. Носител е на Почетния медал на ДАБЧ "Отец Паисий”, Почетната грамота на МОН "Неофит Рилски”, Златен почетен знак на МВнР и Почетна грамота на Министерство на културата.
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37