Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежина Мечева

Какво е да си учител по България в чужбина?

Ние защитаваме национална кауза, съхраняваме българи и българското извън България.

Снежина Мечева (вдясно) и Нина Цанева
Снимка: Росица Александрова

Как се създават, утвърждават и разширяват българските училища в чужбина след промените? Кой български дипломат застава пръв в тяхна подкрепа? Какво е да отдадеш на каузата да бъдеш учител в едно от българските училища в чужбина?

"Да си учител по България в чужбина, това е удоволствие и усилие. Предизвикателствата са много, отплатата е голяма и тя най-често се изразява в една дума – любов".

Това казва в интервю за БНР Снежина Мечева, дългогодишен директор  на Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на България в Лондон, Великобритания и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) от нейното създаване.

Тя прекарва над 35 години в българското училище в Лондон, като оставя ярка следа за българското образование зад граница и успява да обедини в обща кауза българските родители и българското общност. Споделя, че нейното голямо призвание е да бъде сред децата и да бъде учител.

"Чувствам се щастливка, защото имах възможност да се докосна и да живея с посланик Иван Станчов. Хора, които един път са го видели цял живот са признателни за този шанс“, посочва Снежина Мечева.

Посланик Иван Станчов и Снежина Мечева.

През 1991 г. Иван Станчов е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Първото, което направи, когато дойде, е да възстанови затвореното от България училище за българчетата и то за всички, които желаят децата им да учат български в чужбина. Защото той беше 60 години емигрант и е мечтал за България, а децата му не знаеха български, защото не са имали възможност да ходят на училище, припомня тя.

"Всеки един посланик, дори да е имал съмнения в началото много бързо губи тези съмнения. И понеже моят ангажимент беше много стабилен, колегите с които създадохме колектива в същност почувстваха, тази отговорност. Човек има нужда от съдружие и ние направихме невероятен екип с колегите ми", пояснява тя.

След дълга и продължителна битка от 2011 г. мрежата от български училища в чужбина е част от българската образователна система. Днес училищата зад граница са 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата, те съществуват основно благодарение на труда, средствата, енергията и ентусиазма на сънародниците ни, живеещи извън пределите на България.

"Ние защитаваме национална кауза, съхраняваме българи и българското извън България", казва още Снежина Мечева.

През тази година тя напуска българското училището в Лондон, защото е време да се пенсионира. 

"Искам тези, който идват след нас да помнят какво сме направили ние. Да не замахват с ръка, че е било лесно и да продължат колкото се може по възрожденски. Защото ние от самото начало до последния си дъх сме работили с такава възрожденска дарителска кауза", твърди тя. 

Чуйте целия разговор със Снежина Мечева в звуковия файл.
Снежина Мечева е завършила специалност Българска филология в Пловдивския  университет "Паисий Хилендарски”. До 1991 г. работи във Военната киностудия като филмов монтажист, по-късно в Студия за научно-популярни и документални филми "Време” като монтажист, режисьор по монтажа и редактор. През 1987 г. пристига в Лондон, където съпругът й е назначен на работа. От 1991 г. до момента е преподавател по български език и литература  от 1 клас до 8 клас и е директор на училището. През 2007 г. става един от съоснователите на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) и говорител на асоциацията. Носител е на Почетния медал на ДАБЧ "Отец Паисий”, Почетната грамота на МОН "Неофит Рилски”, Златен почетен знак на МВнР и Почетна грамота на Министерство на културата.
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14