Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата "Спящата нимфа" на Илария Тути

Снимка: @lemurbooks

Книгата "Спящата нимфа" е продължение на поредицата от книгата "Цветя над ада" на италианската авторка Илария Тути. Забравен от десетилетия случай се озовава на бюрото на главен комисар Тереза Баталия. ДНК анализ разкрива, че картина от последните дни на Втората световна война съдържа тъкан от човешко сърце. Тереза успява да проследи доказателствата, които я отвеждат до един от най-изолираните и недокоснати региони на Италия, за да нахълта в света на малобройна група хора, ревностно пазещи своята идентичност и традиции, забулени в тайни, разказва преводачката от италиански Ваня Георгиева:

"Много са реални героите на Илария Тути. Тя наистина ги създава толкова живи. И критиката много често отбелязва, че в образа на главната героиня на книгата Тереза Батулия е вплетена реална личност."

Ваня Георгиева
Рисковано е разследването на Тереза Баталия, свързано е и с Втората световна война. Има и любов в тази криминална история. Сюжетът на книгата  разглежда и психопортрета на убиеца:

"Питам се какво ли изпитва убиецът да чете за себе си. Дали изкривеното му съзнание се разпознава и той изпитва жал към себе си. Може би един ден ще го разбера, гледайки го в очите." пише Илария Тути.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора с Ваня Георгиева.

Снимки:  lemurbooks, Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Визуална музика за очите

В галерия "Сариева" в Пловдив се открива групова изложба с творби на Лъчезар Бояджиев, Цветомира Борисова, София Грънчарова, Правдолюб Иванов и Стефан Николаев.  Заглавието е "Музика за очите", каквото е името на емблематичната ранна творба на Лъчезар Бояджиев "Музика за очите (любими рок изпълнители)" от 1997 година, превърнала във визуални символи..

публикувано на 13.12.24 в 10:15

Коледният панаир на книгата: Магия за малки и големи читатели

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели. Панаирът ще продължи до неделя, а специален гост беше Нуша Роянова от издателство "Дъбови листа", която представи някои от най-интересните заглавия за празничния сезон. "Веднага ще ви предложа едно..

публикувано на 13.12.24 в 09:51
Кадър от откриването

Издатели и литературни агенти от цяла Европа участваха в пъвия международен "фелоушип" у нас

Литературна агенция "София" беше организатор на първата у нас професионална програма и международен "фелоушип" с повече от 20 издатели и литературни агенти от цяла Европа. Срещата на представители на международния книгоиздателски бизнес се проведе рамките на Софийския международен панаир на книгата. Повече за програмата разказва в "Нашият..

публикувано на 13.12.24 в 09:49

Празнично издание на "Актьори срещу Поети"

Форматът  "Актьори срещу Поети" е замислен за еднократно представяне на "Малъксезон" на Театрална работилница "Сфумато". Оттогава са изминали 10 години и залата продължава да се пълни с млади и не толкова млади зрители и съучастници в магията. Това е един от най-успешните литературно-актьорски опити. Всеки път всичко е различно.  "Актьори срещу..

публикувано на 13.12.24 в 08:55
Изложба „Ядливи истории“ – Дневници на Правдолюб Иванов, Роузи Ейсор и Севда Семер, 2024, детайл

Храна и изкуство

Случи се така, че по време на бурните обсъждания на "Комедиант" (2019) на Маурицио Кателан – популярно известен като "бананът с тиксото" – продаден в Ню Йорк за 6 милиона и 240 хиляди долара, в галерия "Credo Bonum" в София бе представена изложба на съвременното изкуство, свързана с храна – "Ядливи истории". За своя "Комедиант" Маурицио Кателан..

публикувано на 13.12.24 в 08:05