Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За битките и ритуалите

Второ издание на Международния античен фестивал "Одрюза – люлката на хилядата градове“

5
Античен фестивал „Одрюза – люлката на хилядата градове“
Снимка: Ана-Мария Кръстева

В Историческия парк край село Неофит Рилски се проведе Международен античен фестивал "Одрюза – люлката на хилядата градове“ (на 29 и 30 юли 2023), на който бяха представени елементи от античната история и културното наследство, завещано от траките.

"Самият фестивал е кръстен на Одрюза. Това е един град, който е полумитичен и е обединителен за цялата духовност на тракийските територии. Там процъфтява цивилизацията на траките и от там се разнася по всички земи на Тракия."

Това казва в ефира на "Нашият ден“ Евгени Учкунов, господарят на Тракийския дворец в "Исторически парк", специалист по епохата на античността и траките.

Евгени Учкунов и Милена Воденичарова
Той подчертава, че първият ден на фестивала е посветен на историческата възстановка "Спартак – разрушителят на окови", посветена на Третото робско въстание в Рим.  

В България общността на реконструкторите не е особено голяма и поради тази причина са поканени гости от чужбина, защото има нужда от различни типове войни от двете армии, които застават една срещу друга.

Историята оживява: Забавление и образование в село Неофит Рилски (видео)

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Във втория фестивален ден участинците мериха сили си в Тракийските войнски игри – "Арети" (гр. ἀρετη – "надпревара, състезание"). Те са част от  традицията на древните народи, която съществува не само в древна Тракия, но и в целия античен свят.

"Това е една своеобразна войнска "тризна", посветена на загиналия и обезсмъртен тракийски вожд Спартак и неговите бойни другари, паднали в битката с Рим", казва Милен Петров, бивш военен, историк, художник и възстановчик. 

Той допълва, че такива войнски игри са описани в "Илиада" и "Одисея" на Омир, по повод погребението на Патрокъл, които неговия приятел Ахил извършва. Може да се каже те са един своеобразен предшественик на Олимпийските игри.

Милен Петров и Милена Воденичарова
Войнските игри са включвали надбягване с колесници, надбягване на мъжете войни, хвърляне на копие, хвърляне на диск, юмручен бой, борба, стрелба с лък и една от най-атрактивните дисциплини мономахия, което представлява единоборство с оръжие. 

"Игрите бяха адаптирани, така че да бъдат достъпни не само за участниците, които имат умения във военното дело и в историческата реконструкция, но и голяма част от посетителите също участваха и то много ентусиазирано в тези игри“, посочва Милен Петров.

Наградата за победителите за всяка една от дисциплините в това издание на воинските игри е керамична тракийска чаша, вино, както и реплика на монета, изобразяваща тракийски стрелец, който е емблема на Историческия комплекс.


Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки - Ана-Мария Кръстева
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на номинираните художници за наградата "База"

Номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство "База" представят своите творби в изложба. В конкурса участват художници до 35 години. Жури с двугодишен мандат (Ализа Еделман, Васил Владимиров, Димитър Божков, Калина Цонева и Мария Налбантова) номинира Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab и..

публикувано на 24.07.24 в 18:05

"Модернистите на XX век" в Бургас

Галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" представя изложбата "Модернистите на XX век" в Бургас. Колекцията съдържа графични творби на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Посетителите ще могат да видят някои от литографиите от серията "Балетните танцьори" от Пабло Пикасо . Ще бъдат изложени експонати и от серията Carnet de la Californie..

публикувано на 24.07.24 в 16:46

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50