Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Петров: Възстановчиците и техните усилия за оживяване на древната история

Ролята на хората, които се занимават с историческа реконструкция, или възстановчиците, е изключително значима в нашето време, казва Милен Петров, бивш военен, историк, художник и възстановчик. Той споделя в ефира на “Нашият ден“, че тяхната основна цел е да пресъздадат и оживят историята, да я покажат на хората такава, каквато тя е била в миналото, но през погледа на съвременните хора. И да направят това по най-правилния начин, съобразявайки се с историческите извори и факти. “По няколко начина набираме информация за това какъв е бил животът на хората в историческите епохи“, разказва още г-н Петров и пояснява: 

"На първо място са писмените извори, които ни предоставят документални свидетелства за събития и обичаи от отминалите времена. Те са като пътеводител за нас, възстановчиците, позволявайки ни да създаваме реалистични сцени и образи от миналото“. "На второ място, това са изобразителните паметници – мозайки, скулптори и релефи," добавя още той.

Милен Петров и Милена Воденичарова
Милен Петров разказва, че третият вид източник са археологическите находки, които са “безценни за нас“"Те предоставят директни доказателства за материалния живот и технологиите на древните хора," казва още той.

За да бъде една възстановка автентична, господин Петров обяснява, че трябва да се спазват всички изисквания и методи за пресъздаване и реконструкция на миналото. "Това означава да обърнем специално внимание на детайлите, на традициите и на материалите, използвани през древността," подчертава той.

"Автентичността е ключова", казва г-н Петров и допълва, че това се постига, “когато възстановчиците обхващат възможно най-много аспекти от бита и културата на древните общности. Така създаваме реалистична и пълна картина на миналото, което е от съществено значение за разбиране на нашето наследство и идентичност“. 

Той отбелязва, че задължителни са знанията в областта на историята на костюма и изобразителното изкуство, за да можем да възпроизведем вярно дрехите и визуалния стил на отминалите епохи. 

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки - ipark.bg, Ана-Мария Кръстева
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47